Jak przygotować auto do zdania po leasingu?

Koniec okresu leasingowego pojazdu i zbliżający się termin zdania auta wywołuje u większości kierowców duży stres. Jak temu zaradzić i co zrobić? Najlepiej skorzystać z usług firm, które zajmują się przygotowaniem pojazdu do zdania po leasingu. Mają one wieloletnie doświadczenie i są w stanie doradzić we wszystkich kwestiach technicznych i formalnych. Przeczytaj i dowiedz się, jak mogą pomóc w oddaniu auta po zakończonym leasingu.
Na początek kwestie formalne
Leasing to wygodna i coraz bardziej popularna opcja finansowania samochodów. Cieszy się dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród właścicieli przedsiębiorstw, którzy mogą doliczyć część kosztów związanych z ich finansowaniem i eksploatacją do kosztów działalności firmy. Ma też swoje wady. A największą z nich jest kłopotliwe zdanie pojazdu po zakończonym leasingu. Każdy kierowca musi spodziewać się dokładnej kontroli pojazdu pod względem formalnym i techniczny.
Przede wszystkim leasingodawca sprawdzi wszystkie dokumenty takie jak dowód rejestracyjny, polisa ubezpieczeniowa, instrukcja obsługi oraz wypełniona i ostemplowana książka serwisowa. Zdający pojazd zobligowany jest do zwrotu kompletu kluczyków samochodowych oraz pełnego wyposażenia dodatkowego pojazdu.
Co jest najważniejsze przy zdawaniu pojazdu po leasingu?
Podczas przekazania auta należy szczególną uwagę zwrócić na czystość i estetykę wnętrza. Środek auta powinien być schludny i wolny od przykrych i trwałych zapachów. Choć usunięcie skutków palenia tytoniu, zapachów pozostawianych po zwierzętach jest trudne, to mimo to należy pozbyć się ich za wszelką cenę.
„Elementy wyposażenia wnętrza – wyjaśnia przedstawiciel firmy S-Plus, która specjalizuje się w przygotowaniu pojazdów do zwrotu po leasingu – nie mogą być uszkodzone, mieć zarysowań i wypalonych otworów. Tapicerka i pasy bezpieczeństwa nie powinny wykazywać rozdarć i nacięć, zaś deska rozdzielcza uszkodzeń oraz otworów po zdemontowaniu wyposażenia dodatkowego. Nieopuszczane jest także pozostawienie zabrudzeń trudnych do usunięcia podczas podstawowego czyszczenia takich jak pozostałości naklejek. Wszystkie te mankamenty należy usunąć, jeśli kierowca nie chce narazić się na dodatkowe koszty”.
Należy też zadbać o dokładne umycie pojazdu z zewnątrz. Nie tylko odświeży to wygląd auta, ale również umożliwi zlokalizowanie drobnych uszkodzeń lakieru i elementów nadwozia. Choć leasingodawcy dopuszczają pewne uszkodzenia spowodowane uderzeniami drobnych kamieni, niewielkie szkody parkingowe oraz drobne zarysowania lakieru, to lepiej dokładnie obejrzeć nadwozie i podjąć się usunięcia szkód, które mogą budzić wątpliwość przyjmującego pojazd. Niedopuszczalne są natomiast jakiekolwiek oznaki korozji oraz ślady napraw wykonanych niezgodnie ze standardami.
Wszystkie uszkodzenia i ubytki, które traktowane są przez leasingodawcę, jako efekt zużycia ponadnormatywnego warto przed zadaniem samochodu naprawić i usunąć. Rzetelna firma zajmująca się przygotowaniem aut poleasingowych do zdania podejmie się dokładnej analizy uszkodzeń i wykona przegląd estetyczny. Zapewni naprawy lakiernicze i usunie z nadwozia rysy i otarcia. W razie potrzeby wykona polerowanie powłoki lakierniczej i pomoże w usunięcia oznakowań brandingowych. Jest w stanie dokonać napraw uszkodzonych lub wymiany pękniętych szyb. Naprawi uszkodzoną tapicerkę i usunie ślady po wypalonych papierosami dziurach. W pełni przygotuje pojazd do zwrotu i dodatkowo doradzi, na co zwrócić uwagę i jak postępować przy zdawaniu pojazdu.