Jak robić na drutach? Instrukcja dla początkujących

Jak robić na drutach? Instrukcja dla początkujących

W ostatnim czasie dzierganie przeżywa swoisty renesans. A przecież, już nasze babcie wiedziały, że może dać nam wiele korzyści. Robótki ręczne nie tylko pozwalają się bowiem zrelaksować, ale również prowadzą do stworzenia niepowtarzalnych części garderoby i dodatków, które można podarować w prezencie lub nosić samemu. Jednak, od czego i jak najlepiej zacząć naukę robienia na drutach? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź wskazówki dla początkujących.    

Strony www Strony www

Robienie na drutach – zalety

W ostatnich latach ogromną popularnością zaczęły cieszyć się wszelkie robótki ręczne. Szersze kręgi zatacza ponadto moda na DIY, czyli produkty typu „zrób to sam”. Nic więc dziwnego, że dla coraz większej grupy osób również robienie na drutach staje się interesującym zajęciem. Aby stworzyć piękne rękodzieło i nie musieć korzystać z usług profesjonalnych krawcowych, wystarczy cierpliwość, motywacja oraz kilka podstawowych umiejętności.

Choć dziewiarstwo ma ciekawą historię i coraz częściej traktowane jest hobbistycznie, to dla wielu wciąż kojarzy się z naszymi babciami oraz ciepłymi swetrami. Jednak dzierganie na drutach może okazać się niezwykle korzystnym zajęciem. Samodzielną naukę warto rozpocząć przynajmniej z poniższych powodów:

  1. Odpoczynek – szycie na drutach redukuje stres i pozwala oderwać myśli od codziennych problemów. Jest doskonałą formą relaksu.
  2. Pobudzenie aktywności mózgu – czynność doskonali koordynację ruchowo-wzrokową, usprawnia funkcje motoryczne, wzmacnia precyzję oraz rozwija umiejętność skupienia. Ponadto aktywizuje do pracy różne obszary umysłu.  
  3. Tanie hobby – wśród zalet dziergania można wskazać wysoką dostępność oraz przystępność cenową najważniejszych narzędzi i akcesoriów. Sprzęt zajmuje ponadto niewiele miejsca.
  4. Nauka cierpliwości – nie umiejętności manualne czy wrodzony talent, a cierpliwość stanowi najważniejszą wartość w dziewiarstwie. Błędy zdarzają się każdemu, a w przypadku rękodzieła należy je skrupulatnie poprawiać – nie wiąże się to jednak z niewykorzystaniem materiału.
  5. Poprawa samopoczucia – choć dzierganie kojarzy się nam z okresem jesienno-zimowym, to czynność można wykonywać właściwie wszędzie przez cały rok. Doświadczone dziewiarki są spokojniejsze i pewniejsze siebie.   

rzeczy na drutach

Podstawy dziergania, czyli jak zacząć robić na drutach?

Znasz już powody, dla których warto dziergać. Czas więc przekonać się, jak nauczyć się robić na drutach. W poniższej instrukcji odpowiadamy na najważniejsze pytania. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed tworzeniem ręcznych robótek.

1. Czego potrzebujemy do robienia na drutach?

Czy zdolności manualne i wyobraźnia wystarczą, aby stworzyć piękne rękodzieło? Jak się okazuje, równie ważny jest zestaw do dziergania. Na początek należy przygotować włóczkę, druty i szydełko, które znajdziemy wśród artykułów pasmanteryjnych.

  • Włóczka – na rynku znajdziemy całą masę kolorów i odcieni włóczek. Jednak osoby początkujące powinny zwrócić uwagę na materiał oraz grubość. Rozpoczynając naukę, warto postawić na grubsze i bardziej elastyczne warianty z bawełny lub wełny.   
  • Druty – zanim zaczniesz naukę robienia na drutach, wybierz odpowiednie druty. Na rynku znajdziemy ich różne rozmiary (od najmniejszych z numer 2 do największych oznaczonych jako nr 16) oraz rodzaje (metalowe, plastikowe, drewniane, bambusowe). Na początek najlepiej wybrać grubsze druty z metalu.
  • Szydełko – przydatne pod koniec dziergania np. do ukrycia wystających nitek. Wykonaną z aluminium, plastiku czy drewna bambusowego opcję należy dobrać do grubości drutów oraz włóczki.

Wśród innych akcesoriów do dziergania znajdziemy: igłę dziewiarską, markery, miarkę do drutów, agrafkę dziewiarską czy licznik rzędów.  

2. Co można zrobić na drutach?

Zastanawiasz się, co można zrobić z włóczki? Jak się okazuje, właściwie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia oraz umiejętności. Posiadając odpowiednie materiały oraz akcesoria, można stworzyć naprawdę wyjątkowe rękodzieła.

  • Całoroczna odzież – dzięki dużej różnorodności dostępnych na rynku włóczek, możesz samodzielnie wyczarować garderobę na każdą porę roku. Zimą sprawdzą się szaliki, skarpetki, czapki czy kominy. Na lato możesz zrobić lekką sukienkę czy ponczo plażowe.    
  • Dziecięce akcesoria z włóczki – delikatne, wykonane z wełny włóczki w pastelowych kolorach warto wykorzystać do zrobienia na drutach akcesoriów dla najmłodszych pociech. Osoby początkujące powinny postawić na dziergane szaliki, kocyki czy ozdobne elementy.  
  • Niepowtarzalne dekoracje – chcesz, aby Twoje wnętrza wyglądały wyjątkowo? W takim razie postaw na wykonane z włóczki rękodzieła. Możesz przygotować zarówno poszewki na poduszki czy osłonki na kubki, jak i koce oraz narzuty. Samodzielnie zrobione rzeczy na drutach dodają wyjątkowego klimatu pomieszczeniom.    

3. Jakie są podstawy dziergania?

Wszelkie profesjonalne poradniki robienia na drutach wyjaśniają najważniejsze techniki, które powinien opanować każdy początkujący. Jedną z kluczowych umiejętności jest zaplatanie oczka. Poza tym należy opanować podstawowe sploty takie jak: początek robótki, nabieranie oczek lewych i prawych, dodawanie i odejmowanie oczek, kończenie robótki oraz zmiana koloru włóczki. Warto przeczytać więcej o metodach pracy na drutach (angielskiej czy kontynentalnej).

dzierganie

Wybór odpowiednich akcesoriów oraz częste treningi stanowią podstawę nauki dziergania. Pamiętaj, że zanim opanujesz wszelkie zagadnienia, musi minąć trochę czasu, a w końcu tylko praktyka czyni mistrza.  

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz