Jak spawać stal nierdzewną? Mar-Met Spawanie Stali Nierdzewnej i Kwasowej Marcin Piekart

Stal nierdzewna ze względu na unikalne właściwości antykorozyjne, zyskała w przemyśle ciężkim oraz mechanice niezwykle szerokie zastosowanie, choć zdecydowanie wykracza ono poza czystą technikę. Stosuje się ją także w przemyśle spożywczym: w tym obszarze jako jeden z niewielu współcześnie produkowanych materiałów, wręcz zalecana jest do kontaktu z żywnością. Jak jednak wygląda specjalistyczny proces spawania stali nierdzewnej?
Charakterystyka
Stal nierdzewna standardowo stanowi stop żelaza z 10,5 procentowym udziałem chromu oraz udziałem żelaza na poziomie poniżej 1,2 procenta. Właśnie te dwa pierwiastki oraz ich procentowy udział sprawiają, że materiał ten ma unikalne właściwości antykorozyjne, dzięki którym znalazł tak szerokie zastosowanie w wielu współczesnych dziedzinach przemysłu. Stal nierdzewna dzielona jest na 4 rodzaje: austenityczną, ferrytyczną, martenzytyczną oraz duplex. Różnią się one pomiędzy sobą poszczególnymi proporcjami pierwiastków składowych, a co za tym idzie, ogólnymi właściwościami, przez co mogą także wymagać odmiennych sposobów obróbki.
Czym jest spawanie?
Spawanie w rzeczywistości jest sposobem łączenia ze sobą materiałów, w tym stali nierdzewnej. Najtrudniejszym elementem jest w tym obszarze dobranie odpowiedniej metody spawania po to, aby maksymalnie wykorzystać mocne strony oraz słabości konkretnego typu stopu. Dobranie odpowiedniej techniki staje się także kluczowe ze względu na fakt, że stal nierdzewna podatna jest na naruszenia struktury i uszkodzenia.
Spawanie stali nierdzewnej
Pierwszym etapem przed doborem odpowiedniej metody spawania jest ocena, jakiego efektu oczekujemy. Uzyskany szew może mieć bowiem różne formy, ważne jednak by były one adekwatne do typu stali nierdzewnej. Celem nadrzędnym jest jednak także to, aby konstrukcja przetrwała.
Jedną z głównych metod jest spawanie TIG, które sprawdza się w przypadku łączenia materiałów różnych grubości. Dodatkowym atutem jest łatwość stosowania w warunkach domowych, bowiem urządzenia do realizacji są stosunkowo tanie i nie sprawiają trudności w obsłudze.
Kolejny, również często eksploatowany sposób, nosi nazwę GTAW/TIG. Opiera się on na stosowaniu prądu przemiennego bądź stałego, a najlepiej sprawdza się przy spawaniu materiałów o grubościach około 3 milimetrów. Pozwala na zmniejszenie naprężeń oraz odkształceń, czym możemy wyeliminować późniejsze zabiegi cieplne dla ich zniwelowania.
Zdecydowanie bardziej profesjonalną metodą jest spawanie plazmowe (GTA). Specjaliści z firmy Mar-Met Spawanie Stali Nierdzewnej i Kwasowej Marcin Piekart wskazują, że pozwala ono na uzyskanie zdecydowanie mniejszych odkształceń oraz naprężeń, a sam łuk jest bardziej stabilny. Osiągane prędkości przy spawaniu, w stosunku do metody TIG, mogą być o nawet 80 procent wyższe.
Podane metody zazwyczaj wiążą się z zastosowaniem specjalistycznych, a co za tym idzie, także niezwykle drogich narzędzi oraz najwyższych umiejętności realizacyjnych. Dlatego też w przypadku potrzeby skorzystania z usług spawania, warto zdać się na umiejętności fachowców z przedsiębiorstw takich jak Mar-Met Marcin Piekart, które realizuje szereg usług z zakresu przeróbki stali.
Co oferują fachowcy?
Mar-Met Spawanie Stali Nierdzewnej i Kwasowej Marcin Piekart to firma specjalizująca się w różnorodnych usługach związanych ze spawaniem stali nierdzewnej i kwasowej. W swojej pracy stosuje zaawansowane metody spawania, takie jak spawanie TIG, MIG-MAG, MMA oraz techniki spawania aluminium. Firma ta realizuje projekty związane z konstrukcjami stalowymi, płytami warstwowymi czy też systemami transportowymi dla branży spożywczej.
Mar-Met Spawanie Stali Nierdzewnej i Kwasowej oferuje ponadto wykonanie oraz montaż kompleksowych konstrukcji stalowych. Ponadto w ramach swojej działalności tworzy balustrady, poręcze, bramy, kraty i ogrodzenia. Firma ta charakteryzuje się szerokimi kompetencjami, w tym również w zakresie spawania stali metodą fix.