Artykuł sponsorowany

Jak właściwie dbać o biosferę w szkle, czyli las zamknięty w słoiku?

Jak właściwie dbać o biosferę w szkle, czyli las zamknięty w słoiku?

Lasy w słoiku (biosfera w szkle) to rodzaj ozdoby, która z miesiąca na miesiąc zyskuje na coraz większej popularności. Biosfery pasują one do każdego wnętrza, są elementem przykuwającym uwagę nie tylko fanów tzw. urban jungle. Lasy, ogrody w szkle nie wymagają tak dużej uwagi, jak kwiaty doniczkowe, dlatego świetnie sprawdzą dla wszystkich ty osób, które pragną mieć rośliny zielone w swoim najbliższym otoczeniu i jednocześnie nie dysponują dużą ilością wolnego czasu.

Biosfera w szkle

Pojęcia biosfera w szkle oraz lasy w szkle używane są zamiennie i oznaczają kompozycje kwiatowe zamknięte w szklanych pojemnikach. Z praktycznego punktu widzenia można powiedzieć, że jest to rodzaj podarunku typu dwa w jednym. Ofiarując w prezencie biosfery, czy też nabywając je do własnych pomysłów aranżacyjnych, kupujemy nic innego jak kwiaty w wazonie. To specjalny rodzaj kwiatów w wazonie, gdyż jest to połączenie kwiatów ciętych, które zwykle umieszczamy w wazonach z roślinami doniczkowymi, które zwykle ozdabiają parapety okienne w domach i blokach. Aby biosfera w szkle mogła cieszyć nasze oczy jak najdłużej, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie jest ona zbyt skomplikowana ani pracochłonna, ale decydując się na lasy w słoiku, warta jest poznania.

Jak założyć biosferę w szkle?

Założenie lasu w szkle nie jest trudne. Do założenia biosfery w szkle potrzebne będzie przede wszystkim odpowiedni rodzaj pojemnika, może mieć on przeróżne kształty, których sposób budowy określać będzie jednocześnie częstotliwość podlewania kompozycji w szkle. Mogą one tworzyć:

  • kompozycje (biosfery) zamknięte,
  • kompozycje (biosfery) częściowo otwarte (półotwarte),
  • kompozycje (biosfery) otwarte,
  • kompozycje (biosfery) z kaktusów.

Ważne jest, aby dobierając ziemię, kamienie ozdobne i rośliny używać komponentów ze sprawdzonego źródła, co pozwoli docelowo uniknąć częstego problemu z lasami w szkle wykonywanymi samodzielnie jak np. zasiedlenie słoika przez owady. Jeśli nie mamy dostatecznej wiedzy na temat gatunków roślin, które będą ładnie prezentowały się w szklanych pojemnikach, lepiej kupić gotowe biosfery w szkle najlepiej uznanych producentów kompozycji kwiatowych w szkle. Przykładem firmy, która od lat słynie z produkcji wysokiej jakości biosfer w szkle, jest Zakład Ogrodniczy Proflora z Bielska-Białej.

Jak dbać o ogród w szklanym słoiku?

Ogród w słoiku ma tę zaletę, że wymaga raptem kilku podlewań w roku. Nie da się określić dokładnie częstotliwości podlewania, ale statystycznie wychodzi do od 2 do 3 razy w ciągu roku. W momencie zakupu biosfera w słoiku wymaga kilku dni aklimatyzacji w nowym pomieszczeniu. Dlatego zaleca się, aby po przeniesieniu lasu w słoiku w nowe miejsce należy otworzyć na 15 minut wieko słoika, celem wyrównania temperatury i poziomu wilgotności w słoiku względem otoczenia. Gdy w ciągu 2 tygodni na ściankach gromadzić się będą krople wody, należy ponownie otworzyć wieko słoika celem odparowania nadmiaru wilgoci. Podlewanie biosfery w słoiku jest niepotrzebne, ponieważ woda z podłoża krąży wewnątrz pojemnika, zupełnie jak w naturalnym ekosystemie. Zamknięty obieg wody pozwala zachować rośliny w dobrej formie. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę to obserwacja stanu gleby i liści, a także reagowania na ewentualne zalążki pleśni. Las w słoiku nawadniamy dopiero gdy ziemia jest mocno wysuszona, a na ściankach nie widać oznak parowania we wnętrzu.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Mazowiecka 6
tel. 33 814 59 07
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz