Artykuł sponsorowany

Jak wyczyścić komin?

Jak wyczyścić komin?
Czyszczenie komina to wbrew pozorom wcale nie takie łatwe zadanie. Wymaga przede wszystkim odpowiedniego sprzętu, wiedzy oraz doświadczenia. Należy pamiętać, że przewody kominowe powinny być czyszczone minimum raz na kwartał, w przeciwnym razie może dochodzić do zapychania się ich światła. Nie tylko osłabia to konstrukcję, ale też sprzyja zatruciom czadem. Jak czyścić komin, aby był bezpieczny?

Spalanie prawidłowe i nieprawidłowe – jak rozpoznać?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje zanieczyszczeń komina. Pierwszym z nich jest sadza i to jak najbardziej naturalny proces. Niestety, w przypadku nieprawidłowego spalania (np. wynikającego ze słabej jakości opału) na ścianach komina może osadzać się lepka substancja, która swoją konsystencją przypomina smołę i tak też jest potocznie nazywana.

 Cechy charakterystyczne sadzy:

  • sucha, sypka i w stosunkowo niewielkich ilościach;
  • łatwa do usunięcia przy pomocy zwykłej szczotki;
  • nie ulega zapaleniu.

Cechy charakterystyczne smoły:

  • trudne do usunięcia, lepkie złogi;
  • bardzo szybko się osadza;
  • powoduje ogromne zagrożenie pożarem komina.

Osobie niedoświadczonej może być trudno ocenić stan przewodów kominowych, dlatego mimo regularnego czyszczenia raz na kwartał na własną rękę, należy każdego roku zlecić również przegląd kominiarski. Odpowiednia uprawniona osoba sporządza protokół, na podstawie którego można stwierdzić ogólny stan komina. W niektórych przypadkach zaniedbanie komina może prowadzić do wyłączenia go z użytkowania. Smoła penetruje materiały budowlane, dlatego może okazać się, że konieczny będzie gruntowny remont.



Jak czyścić komin?

Najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem jest wezwanie profesjonalnego kominiarza. Posiada on wiedzę z zakresu czyszczenia i prawidłowej eksploatacji komina, dlatego nie tylko pozbędzie się zanieczyszczeń, ale także podzieli się wskazówkami, w jaki sposób dbać o przewody, aby były w pełni sprawne i bezpieczne. Polecaną firmą w Zabrzu jest Zakład Usług Kominiarskich, który łączy w sobie nowoczesność i tradycję kominiarską.

Samodzielne czyszczenie komina jest ryzykowne, dlatego nie poleca się robić tego na własną rękę. Do jego przeprowadzenia potrzeba szczotki kominiarskiej, obciążnika oraz grubej stalowej linki. Pod żadnym pozorem komina nie wolno wypalać, gdyż może to grozić pożarem! Podczas czyszczenia przewodu kominowego należy pamiętać, aby zachować wszelkie środki ostrożności. Zagrożeniem bowiem nie jest tylko uszkodzenie komina. Manewrowanie szczotką wymaga użycia siły, dlatego niezbędna jest duża stabilność. W przypadku kominów trudnodostępnych łatwo spaść z dachu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz