Jak wygląda przegląd techniczny motocykla?

Przegląd techniczny motocykla nie wymaga specjalnych przygotowań i przypomina inne badania pojazdów dopuszczonych do ruchu publicznego. W celu przeprowadzenia go wystarczy zabrać dokumenty i podjechać na stację kontroli pojazdów. Cała procedura trwa ok. 20-30 minut i polega na sprawdzeniu elementów, które są niezbędne do bezpiecznego poruszania się po drogach.
Jakie elementy sprawdza diagnosta podczas tego typu badania?
Badanie techniczne rozpoczyna się od weryfikacji numerów seryjnych ramy z tymi podanymi w dokumentacji. Następnie diagnosta przechodzi do sprawdzenia oświetlenia i kierunkowskazów, sprzęgła, hamulców oraz podnóżków. Innymi kluczowymi elementami do przepatrzenia są stan silnika, wysokość bieżnika ogumienia, miejsce zamontowania tablicy rejestracyjnej, głośność układu oddechowego, prędkościomierz, układ kierowniczy oraz amortyzatory.
Jak często należy wykonywać przeglądy techniczne motocykla i ile kosztują?
W przypadku nowych motocykli na stację kontroli pojazdów należy udać się po trzech latach od dnia rejestracji. Kolejny termin wypada po następnych dwóch, a potem badanie techniczne należy wykonać raz do roku. Wyjątkiem są motocykle zabytkowe, których nie wykorzystuje się w celach zarobkowych – sprawdza się je tylko podczas rejestracji. Natomiast w pozostałych przypadkach obowiązuje zasada corocznych przeglądów technicznych. Cena takiego badania wynosi 62 złote brutto. Dochodzi do tego opłata za podstemplowanie w wysokości 1 złotego, która jest przekazywana na rzecz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).
Co należy zrobić, gdy nasz motocykl nie przejdzie pozytywnie badania?
Gdy podczas przeglądu technicznego motocykla dojdzie do wykrycia usterek, które uniemożliwiają dopuszczenie go do ruchu publicznego, to należy naprawić je w ciągu 14 dni. Jeżeli termin zostanie zachowany i wady usunięte, to poniesiemy wyłącznie koszty sprawdzenia podzespołów i mechanizmów. W przeciwnym razie będziemy musieli zapłacić ponownie 62 złote za całe badanie.