Jak wygląda renowacja jachtu drewnianego i co może obejmować?

Jachty drewniane posiadają w sobie niepowtarzalny urok, którego nie jest w stanie zapewnić żaden inny materiał wykonania. Drewno jest surowcem odnawialnym o dobrych właściwościach wytrzymałościowych, a odpowiednio zakonserwowane świetnie sprawdza się w kontakcie z wodą. Posiadając jacht lub łódź, które są poddawane intensywnej eksploatacji, konieczne jest wykonanie renowacji, która w zależności od stanu technicznego, może obejmować różny zakres prac.
Czemu jachty z drewna muszą być regularnie konserwowane?
Drewniane jachty i łodzie towarzyszą człowiekowi od bardzo dawna i nadal są niezwykle popularne. Mają w sobie duszę i przyciągają pasjonatów oraz miłośników szeroko rozumianego żeglarstwa. Wszystko dzięki wyjątkowym właściwościom tego surowca naturalnego – jakim jest drewno. Posiada ono świetne właściwości termoizolacyjne, akustyczne, a ponadto jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nadaje wnętrzu jachtu niesamowitego, niepowtarzalnego uroku. Odpowiednio zabezpieczona łódź z tego materiału może służyć przez bardzo wiele długich lat. Dodatkowo za użyciem drewna do budowy jachtów przemawia możliwość jego dowolnej obróbki i nadania mu dokładnie wybranych kształtów. Jako wiadomo, co określony czas konieczna jest renowacja jachtów i łodzi, szczególnie tych, które są intensywnie użytkowane lub ich stan techniczny wymaga wymiany określonych elementów, a także ponownej konserwacji.
Można samodzielnie spróbować naprawić swój jacht, ale jest to zadanie trudne, wymagające posiadania określonej wiedzy na ten temat, umiejętności oraz odpowiedniego sprzętu. W związku z tym, najlepiej stawiać na usługi profesjonalnego Zakładu Szkutniczego Jakuba Grochowczaka, który wykona wszystkie naprawy i ponowną konserwację z dbałością o wszelkie, nawet najdrobniejsze szczegóły. Remont łodzi rozpoczyna się od dokładnego sprawdzenia wszystkich elementów konstrukcji, do których zaliczyć można m.in.: rumpel, zrębnice, handrelingi, gretingi czy oklepunki. Ponadto, konieczne jest zweryfikowanie stanu szkieletu kadłuba, grodzi, schodni oraz jaskółek. Ze względu na trudne warunki eksploatacji i stały kontakt z wodą słoną lub słodką oraz narażenia na intensywne promieniowanie słoneczne jachty wymagają dokładnej konserwacji drewna.
Renowacja jachtów wykonanych z drewna
Drewno stosowane w szkutnictwie jachtowym to teak, różne rodzaje machoni i zamachoni, zapeli, a z naszych krajowych gatunków dąb. Bardzo ważne podczas renowacji jest sprawdzenie połączeń elementów wykonanych ze stali właśnie z drewnem. Surowiec odnawialny ma tendencje do kurczenia się i pęcznienia, w związku z tym, konieczne jest użycie odpowiednich klejów i żywic do uszczelnienia oraz mocowania. Dobry rozwiązaniem okazuje się pokrycie z zewnątrz łodzi drewnianej specjalnym laminatem epoksydowo-szklanym. Bardzo ważne jest przygotowanie podłoża przed konserwacją, które polega na uzyskaniu gładkiej powierzchni, poprzez szlifowanie, a także usunięcie wszelkich pęknięć i rys.
Wszelkimi pracami renowacyjnymi jachtów zajmuje się doświadczony Zakład Szkutniczy Jakub Grochowczak z Włoszakowic w województwie wielkopolskim. Dzięki usługom tej firmy uszkodzone części zostaną wymienione, kadłub zostanie odmalowany, a ponadto Twój jacht zyska nowe uszczelnienia i olinowanie. W zależności od tego, czy w jachcie znajdowała się odpowiednia wentylacja i jak została wykonana konstrukcja – klepkowa, listewkowa, sklejkowa czy diagonalna klejona oraz jaki gatunek drewna został użyty, specjaliści z Zakładu Szkutniczego dobiorą odpowiedni zakres konserwacji.