Jak zbudowany jest alarm antywłamaniowy i jak nas zabezpiecza?

Każdy z nas powinien odpowiednio zabezpieczyć swój dom przed włamaniami. W tym celu warto zainwestować w dobrej jakości okna, zamki, czy rolety, jednakże najlepszym rozwiązaniem może okazać się montaż alarmu antywłamaniowego. System alarmowy z pewnością zwiększy poziom bezpieczeństwa domowników, a jednocześnie odstraszy niejednego włamywacza.
System alarmowy – ochrona przed włamaniem
System alarmowy to jedna z najlepszych rzeczy służących do zabezpieczenia naszego domu przed włamywaczami. Sygnalizator zewnętrzny doskonale sprawdza się, aby odstraszyć włamywaczy. Gdy to nie wystarczy i ktoś przedostanie się do zabezpieczonego alarmem domu, wówczas uruchomiony zostanie sygnał alarmowy. To z pewnością powinno odstraszyć włamywacza. Decydując się na założenie alarmu w naszym domu, mamy możliwość podpisania umowy z firmą specjalizującą się ochroną mienia. W przypadku, gdy alarm w naszym domu zostanie uruchomiony, do centrali firmy ochroniarskiej automatycznie zostanie wysłane powiadomienie, czego skutkiem będzie wizyta patrolu.
Alarm antywłamaniowy zazwyczaj reaguje na włamania sygnalizacją świetlną i ostrym dźwiękiem. System alarmowy powinien reagować w takich przypadkach, jak np. otwieranie okien i drzwi, ruch osób będących w polu widzenia, niszczenie drzwi i rozbijanie okien.
Budowa alarmu antywłamaniowego
System alarmowy wydaje się być prosty w budowie i często wyobrażamy go sobie jako urządzenie złożone z kilku połączonych ze sobą elementów. Najbardziej popularną instalacją alarmową jest ta, która składa się z czujników ruchu i klawiaturą z sygnalizatorem alarmowym znajdującymi się przy drzwiach wejściowych. Firmy zajmujące się montażem systemów alarmowych takie jak firmy Amitronik z Kłomnic, oferują alarmy antywłamaniowe, które złożone są z elementów takich jak:
- centrala alarmowa,
- manipulator,
- czujki,
- sygnalizator alarmowy,
- dodatkowe przyciski napadowe.
Najważniejszym urządzeniem całego systemu alarmowego jest centrala alarmowa. Ten element systemu antywłamaniowego powinien być zamontowany w centrum naszego domu. Centrali alarmowej nie powinno się zamieszczać obok drzwi wejściowych, ponieważ wtedy urządzenie to byłoby łatwe do zniszczenia. Nie zaleca się również montowania centrali alarmowej w kotłowniach, łazienkach, pomieszczeniach gospodarczych i garażach, ponieważ zagrożeniem byłyby wtedy wilgoć i pyłki.
Programowanie systemu alarmowego oraz zarządzanie nim możliwe jest dzięki manipulatorowi. Urządzenie to inaczej nazywane jest szyfratorem i wyposażone jest w wyświetlacz LCD, za pomocą którego odczytujemy informacje dotyczące stanu alarmu. Manipulatory powinny być zamontowane nieopodal drzwi wejściowych i garażowych, ponieważ to daje możliwość szybkiego rozbrojenia lub uzbrojenia alarmu. W domach piętrowych korzystne jest zainstalowanie tego urządzenia na piętrze, co sprawi, że łatwiej będzie nam uzbroić alarm w nocy.