Jak zrobić kokardę narodową na 11 listopada?

Jak zrobić kokardę narodową na 11 listopada?

11 listopada to jedna z najważniejszych dla Polaków dat. To właśnie tego dnia w 1918 roku po 123 latach niewoli odzyskaliśmy suwerenność. Dziś w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości organizujemy uroczyste marsze, parady, koncerty czy biegi. Podczas celebracji towarzyszą nam różne symbole narodowe – flagi, godło i inne biało-czerwone dekoracje. Sprawdź, jak wykonać kokardę narodową samodzielnie. Poznaj symbolikę tej patriotycznej ozdoby.

Strony www Strony www

Patriotyczne ozdoby – co symbolizuje i jak wygląda kokarda narodowa?

Dzień Flagi, Święto Wojska Polskiego, Święto Trzeciego Maja czy przede wszystkim Narodowe Święto Niepodległości – podczas najważniejszych wydarzeń państwowych nie tylko wywieszamy biało-czerwone flagi na oknach, ale również z dumą nosimy przyczepione do ubrań ozdoby. Najczęściej decydujemy się na kokardy narodowe, które powszechnie (i według specjalistów błędnie) nazywamy kotylionami. Bez względu na nazewnictwo przeznaczeniem symbolu jest uczczenie przełomowych momentów z historii Polski.

Choć przed laty stanowiły ozdoby podczas balów, ślubów, studniówek i innych imprez, to dziś biało-czerwone kotyliony są zarezerwowane na ważne uroczystości państwowe o oficjalnym charakterze. Jak powinna wyglądać kokarda narodowa na 11 listopada? Przede wszystkim musi spełniać powyższe założenia:

  1. Pojawiająca się podczas świąt narodowych od XVIII wieku ozdoba to kolista rozetka złożona z dwóch kolorowych wstążek.

  2. Średnica patriotycznej rozety powinna mieć długość od 4 do 6 cm.

  3. Układ barw w kokardzie narodowej: biały środek z czerwoną otoczką, która może mieć dodatkowo białe wykończenie. Powierzchnia dwukolorowych pasów powinna być identyczna.

  4. Symbolika kolorów: barwa biała zastępująca godło Orła Białego musi mieć pierwsze miejsce i odnosi się do takich wartości jak: dobroć, szlachetność oraz czystość. Barwa tarczy (czerwona) oznacza natomiast miłość, odwagę, krew i męstwo.        

Zastanawiasz się, co oznacza kokarda na Święto Niepodległości? Od lat ozdoba stanowi ważny i lubiany przez Polaków symbol państwowości. Jest zarówno wyrazem miłości do ojczyzny, jak i znakiem narodowej tożsamości. Co do zasady, nosimy ją po lewej stronie nad sercem – jedynym wyjątkiem jest gala orderowa. Według znanych stylistów do rozety należy dobrać elegancki, schludny i galowy strój. Nosząc ją, należy przestrzegać zasad odpowiedniego zachowania.  

kotylion na 11 listopada

Jak zrobić kokardę na 11 listopada? Pomysły na ozdoby

Patriotyczną ozdobę znajdziemy w wielu sklepach papierniczych. Z łatwością możemy ją jednak przygotować samodzielnie. Najczęściej do wykonania kokardy na 11 listopada wykorzystuje się materiał, papier, bibułę lub taśmy. Z powodzeniem można również sięgnąć po masę solną czy modelinę. W przygotowywanie prawidłowych kotylionów warto włączyć również dzieci. Zobacz, jak w prosty i szybki sposób mogą powstać patriotyczne rozety na najważniejsze uroczystości państwowe.

Jak zrobić kokardę? Instrukcja krok po kroku    

Do przygotowania ozdoby na 11 listopada potrzebujesz następujących materiałów i narzędzi:

  • kartki czerwonego papieru;

  • kartki białego papieru;

  • kleju;

  • nożyczek;

  • agrafki.

Wykonanie:

Krok 1: Na początek należy wyciąć z czerwonego papieru koło o średnicy 5 cm oraz dwa paski (jeden o szerokości 4 cm i długości kartki A4, a drugi o szer. 1 cm oraz dł. 10 cm). Czynność należy powtórzyć z kartką białą – zmienia się jedynie średnica koła, która w tym przypadku powinna wynieść 3 cm, oraz szerokość dłuższego paska z 4 na 3 cm.

Krok 2: Dwa najdłuższe paski zwijamy w harmonijkę – składając je wielokrotnie na pół. Czynność powtarzamy, aż do momentu uzyskania 32 kawałków. Z boku odcinamy po jednym prostokącie.

Krok 3: Ostatnie prostokąty węższego paska smarujemy klejem. Następnie układamy harmonijki na sobie (białą na czerwonej) i sklejamy ich końce.

Krok 4: Wywijamy otrzymaną harmonijkę tak, aby biały kolor znalazł się na wierzchu. Tam też umieszczamy mniejsze koło. Na spodzie naklejamy koło czerwone (większe).

Krok 5: Na końcach dwóch krótszych pasków wycinamy trójkąty. Przyklejamy je od spodu do ozdoby, tak aby czerwony znalazł się po prawej, a biały po lewej stronie. Tak przygotowany kotylion DIY możemy przypiąć do galowego stroju za pomocą agrafki.    

kotylion papierowy

Kotylion na 11 listopada dla dzieci – wzory

Jak już zostało wspomniane wcześniej, pomysłów na kokardy niepodległościowe jest mnóstwo. Można powiedzieć, że ograniczają nas wyłącznie plastyczne umiejętności i nasza wyobraźnia.

Wśród najpopularniejszych wzorów kotylionów można wyróżnić ozdoby ze wstążki. Do ich przygotowania potrzebujemy okręgów o różnych wielkościach, wokół których przewlekamy tasiemki, zaczynając od środka – białą przez mniejszy, czerwoną przez większy. Do koła z tektury mocujemy agrafkę i przyklejamy do stworzonych już części. Pośrodku naklejamy drugie kółko, a na koniec mocujemy na dole kokardy pozostałe kawałki szarfy.

Innym pomysłem jest przygotowanie ozdoby z patyczków do uszu. Instrukcja jest jeszcze prostsza niż w przypadku kokardy ze wstążki. Wystarczy bowiem część patyczków umoczyć jedną stroną w czerwonej farbie, a suche zaś pociąć na pół. Na pomalowany na czerwono po rantach talerzyk papierowy naklejamy przygotowane elementy (na zewnątrz czerwone, a w środku białe). Całość wykańczamy wacikiem i doklejamy wstążeczki.

W Polsce kotylion stał się nie tylko formą wyrazu dla pewnych idei, ale również symbolem patriotyzmu podczas ważnych świąt państwowych. Biało-czerwona kokarda narodowa nierozerwalnie wiąże się dziś z Dniem Niepodległości. Sprawdź, jak poza ozdobami można uczcić 11 listopada.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (5)
4.8
Komentarze
Dodaj komentarz