Jaka zaprawa nadaje się do murowania kamienia naturalnego?

Najpopularniejsze zaprawy do murowania kamienia naturalnego to zaprawy przyjmujące plastyczną konsystencję do murowania ręcznego. W naszym artykule przyjrzymy się konkretnemu produktowi z kategorii zapraw do kamienia naturalnego, który może być wykorzystywany także do spoinowania. Zerkniemy na charakterystykę i zawartość obszernej karty technicznej produktu.
Plastyczne zaprawy do kamienia o uniwersalnym zastosowaniu
Zaprawy do murowania kamienia naturalnego w zależności od rodzaju mogą przyjmować plastyczną lub płynną konsystencję. Zaprawa o plastycznej konsystencji jest bardziej uniwersalna, ponieważ można na niej osadzać nie tylko elementy płaskie, jak płytki, ale też większe elementy z kamienia. Najbardziej uniwersalne są zaprawy do ręcznego murowania kamienia naturalnego, które mogą służyć także do spoinowania. Do wspólnych właściwości zapraw do kamienia, także tych do układania kamiennych nawierzchni, czy krawężników, należy wodoszczelność, mrozoodporność, duża wytrzymałość na karbonatyzację i ścieranie, a także ograniczony skurcz.
W dalszej części przejdźmy od razu do konkretów – przykładu mieszanki produkowanej na bazie kruszyw kwarcowych i bazaltowych, o której opowiedzieli nam przedstawiciele producenta zapraw budowlanych nowej generacji i nie tylko, firmy Immerbau z Poznania.
Zaprawa do murowania i spoinowania
Zaprawa do murowania i spoinowania kamienia naturalnego, której się przyglądamy, nadaje się także do wznoszenia i spoinowania konstrukcji ceglanych – to Immerfuga 20. Liczba w nazwie produktu nawiązuje do klasy zaprawy – to M20, zaprawa o wytrzymałości na ściskanie wynoszącej 20 MPa. Obszar zastosowania tej zaprawy to nie tylko budownictwo ogólne, inżynierskie, ale także infrastruktura hydrotechniczna. Producent zaprawy do murowania kamienia naturalnego zadbał o przygotowanie bardzo rozbudowanej karty technicznej, w której możemy przeczytać o właściwym przygotowaniu zaprawy (z konkretnymi wskazaniami, jak ją mieszać) i jej aplikacji, a także o przygotowaniu podłoża i pielęgnacji świeżej zaprawy. Te wszystkie kroki są istotne, by uzyskać naprawdę trwałe połączenie między zaprawą a murowanymi elementami, dlatego należy zwrócić na nie uwagę.
Jeśli z jakichś względów interesują nas szczegółowe dane techniczne, w karcie poza klasą zaprawy zapoznamy się m.in. z początkową wytrzymałością na ścinanie, uziarnieniem, absorpcją kapilarną, współczynnikiem przepuszczania pary wodnej, czy klasą reakcji na ogień.