Jakie badania wykonuje endokrynolog i jakie choroby leczy?

Każdego dnia wiele osób korzysta z usług lekarzy specjalistów. Jednym z nich jest endokrynolog. Głównym obszarem pracy endokrynologa są gruczoły wewnętrznego wydzielania. Mówiąc bardziej szczegółowo, endokrynolog zajmuje się chorobami wewnętrznymi związanymi z zaburzeniami funkcjonowania gruczołów wewnętrznych oraz hormonami wytwarzanymi przez nie. Czym konkretnie zajmuje się endokrynolog, jakie badania może zlecić i kiedy udać się na wizytę do tego specjalisty?
Kim jest endokrynolog i czym się zajmuje?
Endokrynolog to lekarz specjalista, który zajmuje się przede wszystkim zaburzeniami związanymi z funkcjonowaniem gruczołów wewnętrznego wydzielania. Mowa tu w szczególności o tarczycy, jajnikach, jądrach, przysadce, nadnerczach, trzustce oraz przytarczycy. Nieprawidłowe funkcjonowanie wymienionych narządów określa się jako zaburzenia hormonalne i zazwyczaj polegają na tym, że dany gruczoł produkuje za dużo lub za mało konkretnego hormonu.
Endokrynolog – jakie zleca badania?
W większości przypadków do endokrynologa trafiamy po tym, jak byliśmy u internisty. To właśnie on zleca nam pierwsze badania i na podstawie uzyskanych wyników może skierować nas do endokrynologa. Trzeba jednak zaznaczyć, że zdarzają się również sytuacje, w których od razu możemy udać się do endokrynologa. Jednak na jakie badania może on nas skierować? Do najczęściej pojawiających się badań, jakie może zlecić lekarz endokrynolog, należą:
- morfologia krwi,
- badanie TSH,
- anty-TPO,
- badania fT4 oraz fT3,
- USG tarczycy,
- badanie poziomu witaminy D3.
Badanie TSH polega na określeniu stężenia tyreotropiny. Badania fT4 i fT3 mają na celu określenie stężenia hormonów tarczycy. Badanie anty-TPO polega na zbadaniu przeciwciał przeciwtarczycowych.
Kiedy udać się na wizytę do endokrynologa?
Wizyta u endokrynologa jest konieczna, jeżeli podejrzewamy, że któryś z gruczołów zaczyna pracować nieprawidłowo. Wśród objawów, które powinny nas zaniepokoić, wyróżnia się między innymi nagły spadek lub wzrost masy ciała, obfity trądzik, nadmierna senność albo nadpobudliwość, a także zbyt niskie lub zbyt wysokie libido. Problemy z poszczególnymi gruczołami wewnętrznego wydzielania mogą objawiać się nadmiernym owłosieniem lub wypadaniem włosów, nadpotliwością, bólami głowy i uderzeniami gorąca.
Jak informuje Izbicka Maria, Dr Nauk Med. Spec. Endokrynolog, Chorób Wewn. z Katowic, w przypadku dzieci problemy z hormonami mogą dotyczyć przedwczesnego dojrzewania, nadmiernego lub zahamowanego wzrostu lub zaburzeń proporcji ciała. Z kolei u kobiet zaburzenia hormonalne mogą objawiać się nieregularnym miesiączkowaniem, problemami z utrzymaniem ciąży, bólami piersi, mlekotokiem oraz krwawieniem z dróg rodnych.
Choroby leczone przez endokrynologa
Endokrynolog diagnozuje i leczy wiele rozmaitych chorób wewnętrznych. Bardzo często leczenie dotyczy chorób tarczycy. Wśród nich są m.in. nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto oraz guzy tarczycy. Poza tym ten lekarz specjalista zajmuje się np. cukrzycą, guzami trzustki, chorobami przysadki mózgowej (np. nadczynność i niedoczynność), nadciśnieniem tętniczym uwarunkowanym hormonalnie, niepłodnością czy ginekomastią.