Jakie są gatunki szerszeni?

Jakie są gatunki szerszeni?

Szerszenie potrafią być niebezpieczne. Ich użądlenie jest bolesne, a dla alergików może skończyć się źle. Na świecie istnieje wiele gatunków tych owadów. Warto je poznać. Przeczytaj, jakie gatunki szerszeni występują na świecie i które z nich można spotkać w Polsce. Sprawdź, czego nie lubią szerszenie. Poznaj domowe sposoby, aby je odstraszyć.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie są gatunki szerszeni?

Szerszenie to nie tylko jeden gatunek. Te owady mają różne oblicza, które warto znać. Wiedza ta może kiedyś nam się przydać – szczególnie jeżeli lubimy dalekie podróże. Niektóre gatunki szerszeni są groźniejsze od innych. Użądlenie dużej ilości szerszeni może być niebezpieczne. Użądlenie jednego szerszenia jest niebezpieczne, jeżeli cierpimy na alergię – przeczytaj, czym jest uczulenie na jad owadów.

Szerszeń europejski

Szerszeń europejski to największa polska osa. Spotkać ją można także w innych krajach europejskich czy północnej Afryce i północnej Ameryce.

Jej gniazda często można zaobserwować w dziuplach drzew lub blisko zabudowań ludzkich. Jeżeli zobaczymy dużą papierową bryłę o nieregularnym kształcie, warto zadzwonić do specjalistów, którzy pomogą usunąć problem. Charakterystyczne w wyglądzie szerszenia są bordowe plamy na głowie oraz odwłoku. Owad ten jest drapieżnikiem, który atakuje inne owady – karmi nimi larwy.

Szerszeń azjatycki

Szerszeń azjatycki jest największym i najbardziej agresywnym szerszeniem świata. Głowa owada jest szeroka i ma pomarańczowy kolor. Tułów ma złote zabarwienie. Gatunek ten możemy spotkać w części Rosji, Chinach, Korei, Japonii, Nepalu, Indiach, Tajlandii oraz Sri Lance. W 2004 roku Szerszeń azjatycki dotarł do Europy w transporcie chińskiej porcelany.

Jest to bardzo niebezpieczny gatunek. Ich gniazda mogą mieć nawet metr średnicy. Ich roje liczą sobie nawet kilkaset osobników. Naturalnymi wrogami tych owadów są sikory i trzmielojady.

Szerszeń wschodni

Szerszenie wschodnie występują na Bliskim Wchodzie. Polują one na pszczoły. Budują one charakterystyczne papierowe gniazda. Ciekawostką jest, że każda komórka w gnieździe ma kryształek ilmenitu. Sprawia to, że gniazdo jest magnetyczną siatką. U szerszeni budowę gniazd rozpoczynają przebudzone po zimie młode królowe. Największa aktywność szerszeni wschodnich przypada w południe.

Czego nie lubią szerszenie?

Walka z szerszeniami nie jest prosta. Trzeba jednak ją podjąć. Jeżeli nie chcemy zobaczyć szerszenia w naszym mieszkaniu, musimy wiedzieć, że nie lubią one zapachów lawendy, pelargonii, bratków oraz czosnku. Możemy więc te rośliny zasadzić w naszym ogrodzie lub na doniczkach i położyć na parapecie w oknie, lub na balkonie.

Najlepszą ochroną przed owadami są wszelkiego rodzaju siatki i moskitiery. Wtedy mamy pewność, że nieproszony gość nie odwiedzi naszego lokum. W sklepach można kupić także różnego rodzaju pułapki na szerszenie.

Pamiętajmy, że zapachy, które przyciągną owady to silne perfumy, dezodoranty, alkohol oraz światło, które wieczorem może je zwabić. Szerszenie w odróżnieniu od os nie są zainteresowane słodkim zapachem. Często wlatują one do domu przypadkowo.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży

Polecane firmy

Szkodniki i drobnoustroje mogą powodować poważne zagrożenia, nie tylko dla zdrowia, ale także dla...
Zakład Zwalczania Szkodników Moskit to Twój niezawodny partner w walce z niechcianymi gośćmi w domu...