Artykuł sponsorowany

Jakie wymagania dotyczą pojazdów przewożących ładunki niebezpieczne?

Jakie wymagania dotyczą pojazdów przewożących ładunki niebezpieczne?

Zasady dotyczące pojazdów przewożących ustalone są w międzynarodowej konwencji ADR. Fakt, że są jednolite na terenach wielu państw, stanowi ułatwienie dla firm transportowych. Dotyczą one zarówno odpowiedniego oznakowania pojazdu, jak i wymagań technicznych. Ich nieprzestrzeganie jest karalne, ponieważ przewóz ładunków niebezpiecznych może być prowadzony tylko w odpowiednich warunkach. Warto zapoznać się z obowiązkami firm transportowych.

Wymagania dotyczące pojazdu

Przede wszystkim nie można korzystać z motocykli, nawet tych z przyczepką. Przewozu ładunków niebezpiecznych mogą dokonywać jedynie pojazdy lub zespoły pojazdów, przy czym przyczepa może być tylko jedna. Rolnicy mogą na własny użytek transportować odpowiednio opakowane i nieduże ilości paliwa, nawozów oraz środków ochrony roślin w ciągnikach. Pojazdy powyżej 3,5 t, według prawa krajowego, powinny posiadać ograniczniki prędkości, by nie mogły przekroczyć 90 km/h. w konwencji ADR taki licznik wymagany jest dopiero powyżej 12 t. Ściśle określone zostały także wymagania dotyczące hamulców pojazdów i przyczep. Znaleźć je można w Regulaminie EKG nr 13.

Wyposażenie gwarantujące bezpieczeństwo

Wymagania dotyczące wyposażenia pojazdów przewożących ładunki niebezpieczne, dotyczą posiadania kamizelki odblaskowej dla każdego członka załogi oraz co najmniej dwóch stojących znaków ostrzegawczych. Konieczne jest posiadanie gaśnic, których rozmiar uzależniony jest od wagi pojazdu. Wymagany jest także klin pod koła oraz latarka, pozbawiona metalowych elementów. Kierowca powinien posiadać odzież ochronną, której typ jest uzależniony od rodzaju przewożonych materiałów. W pojeździe nie może zabraknąć instrukcji postępowania w razie wypadku oraz tablic oznaczających rodzaj przewożonego materiału i związanych z tym niebezpieczeństw.

Niezbędne dokumenty

Kierowca musi posiadać dokumenty potwierdzające jego kwalifikacje  i przeszkolenie do przewozu określonego materiału. Wymagany jest też dokument przewozowy, a dla niektórych towarów również świadectwo dopuszczenia pojazdu do ich transportu oraz odpowiednie zezwolenie. Firma transportowa Tomex przypomina, że to pracodawca ma obowiązek dostarczenia większości dokumentów. Świadectwo dopuszczenia pojazdu ADR do przewozu ładunków niebezpiecznych można uzyskać bardzo szybko, bowiem już w przeciągu miesiąca. Po dokonaniu badań technicznych składa się wniosek o wydanie dokumentu poświadczającego poprawne przygotowanie do transportowania.
Opracowanie:
Goleniów, Juliusza Słowackiego 27B
tel. 91 407 22 52
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz