Artykuł sponsorowany

JanAr Szklarstwo: różnorodne zastosowania szkła w życiu codziennym

 JanAr Szklarstwo: różnorodne zastosowania szkła w życiu codziennym

Piramida przed Luwrem, szklanka, z której każdego dnia pijemy wodę oraz żarówka, która znajduje się nad naszymi głowami. Co łączy ze sobą te przedmioty? To, że do ich stworzenia użyto szkła. To materiał, który, choć jest powszechnie używany na całym świecie, bywa niedoceniany. Co więc warto o nim wiedzieć? Sprawdziliśmy.

Krótka historia szkła

Świat zna szkło od niemal zawsze. Jego odkrycie przypisuje się kupcom fenickim, którzy przypadkowo wytopili je w ognisku jeszcze kilka tysięcy lat przed naszą erą. Jego upowszechnienie nastąpiło dość szybko. W Egipcie odnaleziono pozostałości fabryki z 1250 roku p.n.e., w którym było produkowane.

Jednak upowszechnienie go jako materiału, z którego wykonuje się szyby okienne, nastąpiło dopiero w XIV wieku w Normandii. Do produkcji takich szyb stosowano wtedy metodę wydmuchiwania. Nie należała do najłatwiejszych do wykonania, dlatego w średniowieczu na szklane szyby mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi.

W XIX wieku w Stanach Zjednoczonych produkcję szyb udoskonalono na tyle, że mogły one być wytwarzane na szeroką skalę. Wtedy też dostęp do tego dobrodziejstwa zyskało więcej osób.

W XX wieku prześcigano się już w wynajdywaniu nowych metod produkcji szkła. Sposób, który posłużył do wytworzenia szyb aktualnie znajdujących się w naszych oknach, został odkryty w 1952 roku. Nazywa się go metodą float.

Właściwości szkła

Przedstawiciel firmy JanAr Szklarstwo, która zajmuje się produkcją szkła, wyjaśnia, że ma ono wiele cennych właściwości, które wpływają na jego popularność. Jest co prawda kruche, ale też nie reaguje z większością związków chemicznych, jest sztywne, nie przewodzi prądu elektrycznego, a także ma bardzo dużą zdolność do przepuszczania promieni słonecznych.  

Co więcej, szkło jest materiałem ekologicznym. Można je łatwo przetwarzać właściwie w nieskończoność.

Zastosowanie szkła

Ze szkłem każdy z nas styka się codziennie. Wstając rano, przeglądamy się w lustrze, bierzemy prysznic, zamykając wcześniej szklaną kabinę, a pijąc kawę ze szklanego kubka, wyglądamy przez szklane okno.

Szklane są też często nasze talerze, wazony czy ozdoby. Coraz częściej szklane są ściany i drzwi w naszych biurach, a większość sprzętu, z którego codziennie korzystamy, również ma wiele szklanych elementów. Bardzo prawdopodobne, że nawet do powstania budynków, w których pracujemy czy mieszkamy, wykorzystano sporo szkła, i to nie tylko w formie okien czy przeszkleń. Szkło wykorzystuje się również do produkcji materiałów izolacyjnych. W budynkach i na ulicach są też liczne żarówki, na nosach nosimy okulary, nawet w samochodach oglądamy świat przez szyby. Szkło towarzyszy nam więc nieustannie. Warto zdawać sobie z tego sprawę.

Wizja doskonałości w szkle - tylko z JanAr Szklarstwo!

Firma JanAr Szklarstwo specjalizuje się w usługach szklarskich na terenie województwa śląskiego. Oferują szeroką gamę usług, takich jak oprawa obrazów, zdjęć i plakatów, wykonywanie luster kryształowych do łazienek, szlifowanie i formowanie luster i szkła na wymiar, szklenie okien i drzwi, elementy ze szkła antywłamaniowego, prace szklarskie u klienta, zabudowy ze szkła oraz kabiny prysznicowe.

Firma oferuje profesjonalne doradztwo i merytoryczne wsparcie na każdym etapie realizacji usługi, dbając o estetykę i funkcjonalność swoich produktów. W swojej ofercie mają ramy najwyższej jakości produkcji włoskiej i polskiej oraz szkło antyrefleksyjne z filtrem UV.

W artykułach na blogu firmy można znaleźć porady dotyczące wyboru lustra do łazienki, zabezpieczania dzieł sztuki przed zabrudzeniami oraz wyboru odpowiedniej oprawy do obrazu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz