Artykuł sponsorowany

Janusz Piskorski Zakład Usług Pogrzebowych - Klepsydra a nekrolog podobieństwa i różnice

Janusz Piskorski Zakład Usług Pogrzebowych - Klepsydra a nekrolog podobieństwa i różnice

W zetknięciu ze śmiercią często człowiek czuje się bezradny. Smutek i pustka po stracie bliskiego członka rodziny, przyjaciela są paraliżujące, odbierają logiczne myślenie. W głowie kłębi się wiele myśli, a jedną z nich jest często myśl jak poinformować o śmierci? O tym, jak napisać nekrolog, czy klepsydrę wiedzą pracownicy Zakładu Usług Pogrzebowych Janusz Piskorski, pomagają w obliczu śmierci zachować właściwą formę powiadomienia, czy też wskazać miejsce ich zamieszczenia. Czym różnią się te dwie formy powiadamiania o śmierci danej osoby?

Nekrolog i klepsydra nie są synonimami powiadomień o śmierci drugiej osoby. Z pewnością obie te formy łączy przekaz, znaczenie, oraz cel w jakim są one sporządzane. Służą one bowiem poinformowaniu dalszej rodziny i przyjaciół zmarłego o dacie pogrzebu. Tu podobieństwa można powiedzieć, że się kończą. Różnice pomiędzy nekrologiem a klepsydrą dotyczą między innymi sposobu publikacji tychże powiadomień.

Nekrologi to powiadomienia w prasie, klepsydry mają postać kartki

Nekrologiem nazywamy powiadomienie o śmierci danej osoby, zamieszczane w prasie, również w mediach internetowych. Jest to więc forma informowania podana do publicznej wiadomości. Klepsydry zaś są drukowane na kartce, rozwieszane są w najbliższej okolicy zamieszkanej przez zmarłego. Jest to więc niewielki plakat, afisz zwykle formatu A4, który ma za zadanie poinformować o czyjejś śmierci oraz terminie i miejscu pochówku. Klepsydry rozwieszane są w miejscach publicznych typu ściana domu, w którym mieszkał zmarły, słupy ogłoszeniowe, kapliczki, przedsionki świątyń. Dawniej klepsydry rozwieszała najbliższa rodzina zmarłego, dziś zwykle czynność tą biorą na siebie zakłady pogrzebowe, jak np. Zakład Usług Pogrzebowych Janusz Piskorski. Warto skorzystać z tej formy pomocy zakładów pogrzebowych, gdyż nie wszędzie wypada taką informację zawiesić, a najlepiej etykietę pogrzebową znają pracownicy zakładu.

Jak napisać nekrolog?

Nekrologiem nazywamy rodzaj gatunku prasowego w formie pośmiertnego ogłoszenia, który może być zamieszczany zarówno w prasie, jak i na portalach internetowych. Nekrolog niekiedy jest tworzony celem informacji o zaistniałym fakcie (śmierci danej osoby), poinformowaniu innych o dokonaniach tej osoby, czy też jako forma pożegnania. Gdy zależy bliskim na poinformowaniu o osiągnięciach, zasługach  zmarłego, dalszego kręgu znajomych, współpracowników, którzy podziwiali go (z racji pełnionej przez niego funkcji, zajmowanego stanowiska), warto wybrać artykuł prasowy, czy też audycję radiową, która jest dłuższą „formą pożegnania”. Nekrolog w tej formie nazywany jest nekrologiem wspomnieniowym.

Nekrolog powinien zawierać - poza oczywistymi elementami (zawartymi w klepsydrze) jak: imię i nazwisko zmarłego, informacje o dacie, okolicznościach i miejscu śmierci, szczegółową datę i godzinę ceremonii pogrzebowej – dodatkowe informacje.

Rozszerzeniem może być krótki opis dokonań zmarłego, jego tytułów, odznaczeń, pełnionej funkcji czy też zajmowanego stanowiska i okoliczności śmierci i wyrazów współczucia dla bliskich. Wyróżnia się kilka rodzajów nekrologów: informacyjny, rocznicowy, będący formą podziękowania oraz nekrolog kondolencyjny.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać