Jego praca to nie tylko dorabianie kluczy. Poznaj zawód ślusarza!

Obecnie na rynku pracy w Polsce, a także za granicą, bardzo poszukiwani są ślusarze. Dobrzy fachowcy z łatwością znajdą zatrudnienie w zakładach przemysłu maszynowego, na budowach, w warsztatach samochodowych, przeróżnych pracowniach i serwisach naprawy sprzętu domowego.
Co robi ślusarz?
Zawód ślusarza należy do grupy najstarszych zawodów w historii świata. Uprawiany był już w starożytności, a znakomicie rozwinął się w średniowieczu. Świat się zmienił, dokonano wielu odkryć i pojawiły się nowe technologie, a zawód ten jest wciąż bardzo potrzebny. Z pracy ślusarza szeroko czerpie przemysł maszynowy, metalowy i budowlany.
Ślusarz to rzemieślnik, który obrabia metale na zimno. Wykonuje drobne przedmioty metalowe i części zamienne do maszyn. Najbardziej znana powszechnie czynność związana z tym zawodem to dorabianie kluczy i naprawa uszkodzonych zamków. Ślusarz może też trudnić się naprawą urządzeń mechanicznych i wytwarzaniem technicznych narzędzi. Rzemieślnik ten najczęściej posługuje się pilnikami i wiertarkami, a także tokarką, ostrzarką i szlifierką.
By zostać ślusarzem należy posiadać zdolności manualne i staranność w pracy. Wymagana jest dobra kondycja fizyczna i umiejętność zdobywania pokrewnych umiejętności, takich jak np. lutowanie i spawanie, wtedy zwiększają się kompetencje takiego pracownika i pojawia się możliwość lepszego zarobku. By zdobyć zawód ślusarza trzeba ukończyć szkołę zawodową lub technikum o profilu ślusarskim lub po szkole średniej zapisać się do szkoły policealnej z tym kierunkiem kształcenia. Uprawnienia można nabyć również w trakcie zawodowego kursu na ślusarza.
Ślusarskie specjalizacje
W zależności od rodzaju wykonywanych czynności możemy wyróżnić:
- Ślusarza konstrukcji stalowych – praca polega na wykonywaniu trwałych konstrukcji stalowych. Do głównych zadań tego rzemieślnika należy cięcie i kształtowanie prętów, płaskowników i kształtowników, by połączyć je w wybrane konstrukcje metodą spawania lub nitowania.
- Ślusarza urządzeń komunalnych i ślusarza sprzętu domowego – zajmują się drobnymi naprawami i utrzymują urządzenia w sprawności technicznej, np. roboty kuchenne, młynki, wentylatory itp. Wykonują klucze, instalują zasuwy, naprawiają zamki i proste elementy instalacji w budynkach mieszkalnych i przemysłowych.
- Ślusarza wyrobów artystycznych – rzemieślnik ten tworzy metalowe wyroby artystyczne, takie jak np. okucia artystyczne, fantazyjne ogrodzenia stalowe.
- Ślusarza samochodowego – zajmuje się on montowaniem i wymontowywaniem zamków, naprawia proste mechanizmy, wymienia uszkodzone części w nadwoziu samochodu.
Jeśli potrzebujesz szybko i fachowo otworzyć swój samochód bez uszkodzenia zamka – nie czekaj i zadzwoń do cenionego specjalisty! As PHU Aleksander Schmidt to firma, która oferuje kompleksową usługę polegającą na otwarciu pojazdu, dorobieniu kluczy i programowaniu immobilizera. Przekonaj się, że uzyskasz tu szybką pomoc!