Kamień nazębny u psa – przyczyny i usuwanie

Dla dobrego samopoczucia i ogólnego zadowolenia psa znaczenie ma wiele czynników, w tym również zadbane uzębienie. Pies, tak samo jak człowiek, powinien myć zęby. Nie zrobi tego sam, dlatego opiekun powinien zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej pupila. Niegroźny osad może doprowadzić do powstania kamienia nazębnego, który musi zostać usunięty podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Jak wygląda zabieg usuwania kamienia?
Jak rozpoznać kamień nazębny u psa?
Resztki z jedzenia spożywanego codziennie przez psa, w połączeniu z bakteriami tworzą osad nazębny. Jest to normalne i nalot ten można jeszcze usunąć samemu. Jeśli jednak proces ten nie zostanie zatrzymany, dochodzi do mineralizacji płytki nazębnej i powstanie kamienia nazębnego. Kamień posiada szarawy lub brązowy kolor i ma twardą strukturę. Występuje najczęściej na brzegach dziąseł, a częściowo również pod nimi. Jest to idealne miejsce dla drobnoustrojów. Dziąsła stają się czerwone i opuchnięte, a w niektórych przypadkach krwawiące. Często kamieniowi nazębnemu towarzyszy przykry zapach z jamy ustnej. Następnym objawem jest nadmierne ślinienie oraz wybrzuszenia pojawiające się w okolicy oka, które mogą być objawem ropnia.
Przyczyny powstawania kamienia nazębnego u psa
Osad nazębny z resztek jedzenia i bakterii przykleja się szczególnie mocno w miejscach trudnodostępnych i w przestrzeniach międzyzębowych. Składniki mineralne ze śliny psa, głównie fosforan wapnia, wzmacniają osad do postaci kamienia nazębnego. Stanowi on idealny grunt do dalszego osadzania się bakterii i innych osadów. Bakterie przemieszają się do dziąseł i tam powodują zapalenia.
Usuwanie kamienia nazębnego
Kamień nazębny najczęściej osadza się po wewnętrznej stronie zębów lub w miejscach trudnodostępnych, dlatego trudno dojrzeć, że z zębami psa coś złego się dzieje. W celu kontroli uzębienia należy regularnie odwiedzać weterynarza. Specjalista dokładnie sprawdzi, w jakim stanie są dziąsła i czy nie wkradło się zapalenie. Jeśli obecność kamienia nazębnego zostanie stwierdzona, należy go jak najszybciej usunąć. Kamień nazębny u psa usuwany jest za pomocą ultradźwięków. Należy przy okazji bardzo dokładnie wyczyścić kieszonki dziąsłowe. Konieczne jest znieczulenie ogólne, a często wcześniejsze leczenie antybiotykiem oraz lekami przeciwzapalnymi. Ściąganie kamienia trwa zwykle od 30 do 60 minut, w zależności od stanu uzębienia. Wyczyścić trzeba każdy ząb osobno, oceniając jego stan. Niestety w trakcie zabiegu może zajść konieczność usuwania zębów, które okażą się chore. Po wyczyszczeniu zębów są one polerowane, by trudniej było kamieniowi nazębnemu przyczepić się do płytki znowu.
By uniknąć pojawienia się u psa kamienia nazębnego, należy regularnie pielęgnować zęby. Najbardziej efektywne jest czyszczenie zębów pupila specjalną szczoteczką oraz pastą. Dodatkowo na rynku dostępne są specjalne produkty do żucia, których zadaniem jest pomoc w ścieraniu płytki nazębnej psa. Warto zawczasu zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego, ponieważ jego usuwanie nie jest zabiegiem jednorazowym i rozwiązującym problem higieny jamy ustnej u psa.