Kąpiel galwaniczna – zalety i zastosowanie

Kąpieli galwanicznej poddaje się różnego rodzaju przedmioty wykonane z metali i stopów, które chcemy pokryć ochronną warstwą metaliczną. Kąpiel wykonuje się w specjalnie przygotowanym roztworze związków chemicznych zawierających określone metale – miedź, cynę, srebro, złoto, nikiel itp. Wyjaśniamy, na czym polega kąpiel galwaniczna, w jakim celu się ją stosuje oraz jakie korzyści przynosi.
Na czym polega kąpiel galwaniczna?
Do wykonania kąpieli galwanicznej wykorzystuje się elektrolity, przez które przepuszcza się prąd elektryczny za pomocą zanurzonych w cieczy elektrodach. Dzięki temu możliwe jest wydzielanie się metalu, który następnie osadza się na przedmiotach poddanych zabiegowi. W ten sposób powstaje powłoka galwaniczna.
Trzeba pamiętać, że zabieg galwanizacji powinien być przeprowadzany z wykorzystaniem najlepszych jakościowo produktów. Najlepsze środki chemiczne wykorzystywane w procesie galwanizacji dostarcza firma Betachem Galwanotechnika, która ma swoją siedzibę w Warszawie. Od środków wykorzystanych do wykonania kąpieli będzie zależało powodzenie całego zabiegu, ponieważ odpowiadają one za przewodność roztworu i determinują jakość otrzymywanych powłok.
Jakie efekty zapewnia kąpiel galwaniczna?
Zabieg galwanizacji zapewnia zwiększoną odporność na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne. Często wykorzystuje się go również w celu poprawy estetyki wizualnej danego przedmiotu. Za pomocą galwanizacji można im też nadać określone właściwości, np. zwiększyć przewodność elektryczną.
W jakich sytuacjach korzysta się z galwanizacji?
Wiele przedmiotów codziennego użytku zostało poddanych procesowi galwanizacji. Jednym ze sztandarowych przykładów są chromowane felgi samochodowe, zderzaki czy lusterka, które charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem oraz są odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Kolejnym przykładem powszechnego zastosowania galwanizacji jest biżuteria, która wykonana jest z różnych stopów metali, ale zostaje pozłocona lub posrebrzona, dzięki czemu wygląda bardzo atrakcyjnie, a ma znacznie niższą cenę niż biżuteria w całości wykonana ze szlachetnych metali. Procesy galwanizacyjne są też szeroko wykorzystywane w przemyśle, gdzie elementy urządzeń elektronicznych pokrywane są warstwą miedzi, która dobrze przewodzi prąd. Kolejnym dobrym przykładem są elementy ogrodzeniowe lub balustrady które pokrywa się warstwą wybranego metalu, dzięki czemu przez wiele lat dobrze się prezentują, będąc odporne na działanie warunków atmosferycznych.