Artykuł sponsorowany

Kiedy przeprowadzić pomiary sytuacyjno-wysokościowe?

Kiedy przeprowadzić pomiary sytuacyjno-wysokościowe?

W sytuacji, gdy dla danego terenu nie ma mapy zasadniczej, albo istniejąca mapa zasadnicza jest na tyle stara, ze widniejące na niej dane zdezaktualizowały się, konieczne jest wykonanie nowej mapy, na podstawie przeprowadzonych w terenie pomiarów sytuacyjno-wysokościowych. Takie pomiary są potrzebne w wielu przypadkach i mogą być przeprowadzane zarówno na indywidualne zlecenie właściciela danego terenu, jak i z urzędu.

Czemu służy pomiar sytuacyjno-wysokościowy?

Osobą uprawnioną do dokonywania pomiarów sytuacyjno wysokościowych jest wyłącznie geodeta, który posiada na to konto odpowiednie dokumenty. Są to pomiary bezpośrednie, a wiec wymagające od geodety bezpośredniego kontaktu z przedmiotem pomiaru. Dokonanie pomiarów sytuacyjno-wysokościowych jest w wielu sytuacjach niezbędne i bardzo potrzebne, gdyż dostarcza nowych danych geodezyjnych i geograficznych, dotyczących elementów położonych w pewnym obszarze, w układzie współrzędnych płaskich oraz wysokościowych. Dokonanie pomiarów wymaga przeprowadzenia czynności, których celem jest przedstawienie sytuacji terenowej na mapie geodezyjnej. To właśnie stanowi treść mapy zasadniczej. Wynikiem przeprowadzenie takich pomiarów może być:

  • zaktualizowana mapa zasadnicza,
  • mapa do celów projektowych,
  • mapa numeryczna,
  • mapa sytuacyjno-wysokościowa.

Mapy te wymagane są miedzy innymi do sporządzenia projektu budowlanego w oparciu o przepisy prawa budowlanego.

Pomiar sytuacyjny i pomiar wysokościowy

Dokonując pomiarów sytuacyjno-wysokościowych geodeta musi się oprzeć o osnowę geodezyjną poziomą i wysokościową. Identyfikacja i określenie położenia geometrycznych środków obiektów punktowych, punktów załamań osi obiektów liniowych oraz punktów załamań obrysów obiektów powierzchniowych to pomiar sytuacyjny. Istnieje kilka metod wykonywania tego pomiaru, wykorzystywanych przez firmy geodezyjno-kartograficzne takie jak AK Geodezja: metoda biegunowa, metoda przedłużeń konturów sytuacyjnych, liniowych albo kombinowanych, jak również za pomocą urządzeń do nawigacji GPS, GLONASS i in. Tym pomiarom podlegają jedynie charakterystyczne punkty szczegółów terenowych.

Pomiar wysokościowy natomiast obejmuje zmierzenie różnic wysokości pomiędzy tymi punktami obiektów, które mogą umożliwić określenie wysokości tych punktów, lub inne zbadanie wysokości punktów w układzie systemu odniesień przestrzennych. Metody wykorzystywane do pomiarów wysokościowych to metoda tachimetrii, niwelacji, lub z wykorzystaniem urządzeń do nawigacji GPS lub GLONASS. Charakterystyczne punkty szczegółów terenowych oraz charakterystyczne punkty naturalnych i sztucznych form ukształtowania terenu także podlegają pomiarom wysokościowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz