Kim jest hematolog i kiedy warto odwiedzić poradnię hematologiczną?

Nieprawidłowości w badaniach krwi to często pierwszy krok, do wykrycia poważnych schorzeń, a nawet nowotworów. Nie należy ich więc lekceważyć i warto udać się do lekarza hematologa, który zleci szczegółowe badania i na ich podstawie wdroży odpowiednie leczenie. Zobacz, jakie schorzenia diagnozuje hematolog i czego możesz spodziewać się podczas wizyty w poradni hematologicznej.
Hematolog – lekarz zajmujący się układem krwionośnym
Hematologia jest dziedziną zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń krwi oraz układu krwionośnego. Lekarz hematolog to specjalista, do którego zazwyczaj kieruje lekarz rodzinny, po wykryciu nieprawidłowości w podstawowych badaniach krwi – na przykład złych wyników morfologii. Na wizytę w prywatnej poradni hematologicznej, na przykład w Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym MEDYK możesz również zapisać się samodzielnie, jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, takie jak zaburzenia krzepliwości, często pojawiające się siniaki czy krwotoki z nosa. Warto odwiedzić hematologa także wtedy, gdy któryś z członków Twojej rodziny cierpi na schorzenia krwi lub układu krwionośnego, ponieważ wiele z nich uwarunkowanych jest genetycznie, a tym samym mogą być to choroby dziedziczne.
Jakie badania zleca hematolog?
Podczas wizyty w gabinecie hematologicznym lekarz przeprowadzi z Tobą pełen wywiad chorobowy, zapyta o schorzenia występujące w rodzinie oraz zapozna się z wynikami wykonywanych już badań. Jeśli podstawą do wizyty były na przykład nieprawidłowe wyniki badan morfologicznych, zabierz je ze sobą – ułatwi to lekarzowi diagnostykę oraz dobranie odpowiedniego kierunku dalszych badań.
Lekarz hematolog może zlecić Ci bardziej szczegółowe badania, na przykład biochemię krwi, pozwalającą przeanalizować skład jej osocza lub badanie krwi z rozmazem, dzięki któremu stwierdzić może o niedoczynności tarczycy, chorobach zakaźnych, zakażeniach bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych, a także o zaburzeniach szpiku kostnego.
Na czym polega punkcja szpiku?
Jedną z najgroźniejszych chorób hematologicznych jest nowotwór krwi, znany jako białaczka szpikowa. Jeśli lekarz hematolog uzna, że wyniki badan krwi mogą świadczyć o tej chorobie, pokieruje Cię na punkcję szpiku – biopsję szpiku kostnego. Jest to badanie inwazyjne polegające na pobraniu próbki miazgi krwiotwórczej lub małego fragmentu kości zawierającej szpik, w zależności czy wykonane zostanie metodą biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej, czy trepanobiopsji przezskórnej.
Badanie to wykonywane jest pod znieczuleniem miejscowym (u dzieci stosuje się znieczulenie ogólne), a jego wyniki pozwalają na zdiagnozowanie wielu chorób, na przykład:
- białaczek - ostrych szpikowych i ostrych limfo blastycznych;
- gammapatii monoklonalnych – należą do nich choroby takie jak szpiczak plazmocytowy, Makroglobulinemia Waldenstroma;
- chłoniaków;
- nowotworów mieloproliferacyjnych,
- niedokrwistości,
- zaburzeń ilościowych krwinek białych,
- zespołów mielodysplastycznych,
- chorób związanych z trombocytami – małopłytkowości i nadpłytkowości.
Badanie wykonuje się także w celu monitorowania postępów leczenia u pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami krwi i układu krwionośnego, na przykład w przypadku podejrzenia obecności przerzutu w strefie szpiku kostnego.