Artykuł sponsorowany

Kombajn rotorowy a kombajn tradycyjny

Kombajn rotorowy a kombajn tradycyjny

Kombajn zbożowy to niezmiernie przydatna i wartościowa maszyna rolnicza dla każdego rolnika. Odpowiednio dobrany kombajn może poprawić sposób pracy, a tym samym jakość naszych plonów. Na rynku możemy wybrać między kombajnem rotorowym a klawiszowym. Który z nich ma lepsze parametry i wart jest naszej uwagi? Przygotowaliśmy krótkie porównanie tych dwóch urządzeń. Sprawdźcie sami.

Podstawowe różnice między kombajnami zbożowymi

Kombajny rotorowe różnią się od kombajnów tradycyjnych rodzajem budowy oraz sposobem działania. Każdy kombajn w swojej konstrukcji posiada rozwinięty bęben młócący, który odpowiada za rozdzielenie nasion od słomy czy strąków. Jednak różnica leży w jego ułożeniu. W kombajnach zbożowych o charakterze rotorowej omłot jest przeprowadzany na podłużnych rotorach, gdzie w wersji tradycyjnej, bębny są umiejscowione poprzecznie. “Kluczowa różnica w kombajnach rotorowych i tradycyjnych leży w procesie młócenia i separacji ziaren. Standardowy kombajn robi to bardzo dynamicznie, co prowadzi do większych uszkodzeń ziaren. Natomiast wersja rotorowa pracuje mniej intensywnie, dzięki czemu jakość plonów jest zazwyczaj wyższa”. - mówi Dorota Pabirowska, ekspert sprzedaży kombajnów marki Claas.

Dla kogo kombajn tradycyjny?

Zakup kombajnu o tradycyjnej konstrukcji daje niezaprzeczalnie przewagę na małych powierzchniach. Jest on bardzo mobilny i łatwiejszy do wykonywania manewrów. Poradzi sobie doskonale, niezależnie od rodzaju podłoża oraz ukształtowania terenu. Jakość i wydajność pracy nie ulegną zmianie nawet w przypadku problematycznych żniw, kiedy to łany są wilgotne lub poległe. Dlatego, jeśli dysponujemy mniejszym gospodarstwem rolnym i potrzebujemy maszyny rolniczej, która doskonale sprawdzi się na niewielkiej powierzchni, to jest dobry wybór.

Zalety kombajnu rotorowego

Kombajn zbożowy o konstrukcji rotorowej to urządzenie, które przede wszystkim gwarantuje minimalną stratę jakości ziaren podczas obróbki. Co więcej, jest on bardzo wydajny i zużywa mniejszą ilość paliwa w stosunku do wersji tradycyjnej. Dodatkową korzyścią jest fakt, że można go łatwo przerobić na urządzenia do upraw innych gatunków roślin. Na ten moment największym zaufaniem cieszą się kombajny marki Claas. Jest to jeden z najczęściej wybieranych producentów kombajnów w Polsce.

Reasumując, jeśli zależy nam na wysokiej jakości zbóż oraz prowadzimy działalność na dużych powierzchniach rolnych, warto zainwestować w kombajn rotorowy. Sprawdzi się w przypadku intensywnej pracy, zapewniając przy tym maksymalną wydajność. Natomiast kiedy dysponujemy mniejszym polem uprawnym o bardziej zróżnicowanym podłożu, doskonale sprawdzi kombajn tradycyjny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz