Artykuł sponsorowany

Krew w moczu u psa – nie zwlekaj z wizytą u weterynarza!

Krew w moczu u psa – nie zwlekaj z wizytą u weterynarza!

Krwiomocz u czworonogów jest stosunkowo częstym zjawiskiem, którego przyczyny leżą najczęściej w zakażeniu dróg moczowych lub łagodnym rozroście prostaty. Jeżeli zaobserwujesz u swojego pupila kropelkowanie lub zauważysz, że mocz ma czerwonawy lub brązowy odcień, nie zwlekaj i czym prędzej udaj się do weterynarza. Szybka diagnostyka to podstawa skutecznego leczenia.

Krwiomocz u psa – problemy z górnymi drogami moczowymi

Jedną z częstszych przyczyn hematurii jest zapalenie nerek występujące w jednej lub dwóch nerkach. Zdarza się także, że obecność krwi na odcinku nerkowym ma nieznane podłoże. W takim przypadku problem może leżeć w podawanych lekach, zakażeniu lub nieprawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego. Jak zauważa weterynarz z Vet-Med taki stan ma najczęściej charakter dziedziczny i odznacza się łagodnym przebiegiem. O wiele rzadszymi przyczynami krwiomoczu są kamica nerkowa – kamienie mogą występować zarówno w jednej, jak i dwóch nerkach – oraz nowotwór nerki.

Krew w moczu – przyczyny związane z dolnymi drogami moczowymi

Dolne drogi moczowe u psa składają z pęcherza i cewki moczowej, która umożliwia wydalanie moczu z organizmu. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną hematurii jest infekcja pęcherza moczowego spowodowana przez alergie skórne, budowę anatomiczna cewki lub sromu, oraz nietrzymanie moczu na tle hormonalnym po sterylizacji.  U dorosłych psów krwiomocz może wskazywać na problemy z prostatą. Częstymi przypadłościami diagnozowanymi u niekastrowanych psów są łagodny rozrost stercza oraz zapalenie prostaty. Hematuria dotycząca górnych i dolnych partii dróg moczowych może być spowodowana pęknięciem pęcherza moczowego wskutek urazów mechanicznych (wpadnięcia pod samochód czy walki z innym psem).
Uwaga! Jeżeli zaobserwujesz u swojego psa krwiste zabarwienie moczu, nie zwlekaj i jak najszybciej udaj się do weterynarza. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi badanie USG oraz wykona poszerzoną diagnostykę. W wielu przypadkach konieczne może okazać się badanie krwi oraz moczu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz