Artykuł sponsorowany

Krew w moczu u psa – o czym może świadczyć?

Krew w moczu u psa – o czym może świadczyć?

Jeżeli zauważysz krew w moczu swojego psa, nie panikuj! Przyczyn krwiomoczu może być wiele, począwszy od zakażenia dróg moczowych, przez łagodny rozrost prostaty, aż po cięższe przypadłości, które wymagają złożonej terapii. Jeżeli zaobserwowałeś, że Twój pies kropelkuje, bądź barwa moczu przybrała czerwonawy kolor, czym prędzej zgłoś się do weterynarza!

Krew w moczu psa – jakie są przyczyny krwawienia?

Jedną z częstszych przyczyn krwiomoczu u psów jest zapalenie lub zakażenie układu moczowego. Krew, pochodząca z górnego odcinka dróg moczowych, zazwyczaj wpływa na pracę nerek i może być objawem zapalenia nerek (jednej lub dwóch), kamicy nerkowej (stosunkowo rzadkie schorzenie), idiopatycznego krwiomoczu nerkopochodnego lub nowotworu. Występowanie krwi o nieznanym podłożu ma najczęściej związek z przyjmowanymi lekami bądź problemami z funkcjonowaniem układu odpornościowego. W większości przypadków diagnozuje się stan łagodny o charakterze dziedzicznym. Jak wskazuje weterynarz z gabinetu Elza, niektóre rasy są predysponowane do samoistnego rozszerzania się naczyń krwionośnych w nerkach, co skutkuje pojawieniem się moczu we krwi, np. Welsh Corgi Pembroke i Cardigan. Jeżeli pojawienie się czerwonego zabarwienia moczu ma związek z dolnymi drogami moczowymi, najczęściej rozpoznaje się zakażenie, kamicę pęcherza moczowego, problemy z prostatą lub nowotwór pęcherza moczowego. Warto przy tym zaznaczyć, że krwiomocz u psów może być spowodowany pęknięciem pęcherza wskutek urazu mechanicznego.

Krwiomocz u psa – diagnostyka i leczenie

W przypadku wystąpienia krwiomoczu najważniejsze są szybka konsultacja weterynaryjna i wdrożenie leczenia. Koniecznym elementem diagnostyki jest wykonanie posiewu moczu, a niekiedy też badań krwi lub badania USG. Jeżeli problem ma podłoże bakteryjne, weterynarz przepisze antybiotyk. Zdarza się jednak, że schorzenie wymaga interwencji chirurgicznej. Jeżeli powodem kropelkowania jest przerost stercza, lekarz zleci przeprowadzenie kastracji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz