Kryształ mineralny czy szafir – jakie szkiełko do zegarka?

Szkiełko zegarka to element, który chroni tarczę przed uszkodzeniami. Niestety, jest bardzo narażone na zużycie, dlatego tak ważny jest dobór kryształu, który przetrwa próbę czasu. Sprawdźmy, jakie są różnice między dwoma podstawowymi materiałami do produkcji szkiełek – kryształem mineralnym i szafirowym.
Co to jest kryształ szafirowy?
Szafirowe szkło to najdroższa powłoka ochronna tarczy zegarka. Wysoko cenione w branży kryształy szafiru zrewolucjonizowały oblicze luksusowych czasomierzy. W rzeczywistości nie jest to szkło, ale materiał wykonany przez krystalizację czystego tlenku glinu w bardzo wysokich temperaturach. Ten przezroczysty materiał ma twardość porównywalną z naturalnymi kamieniami szafirowymi, stąd jego nazwa, niemniej bez barwników nie ma żadnych odcieni ani nasycenia.
Jak powstają kryształy szafiru?
Podczas procesu tworzenia czysty tlenek glinu poddawany jest ekstremalnie wysokim temperaturom, co pozwalana krystalizację materiału i formowanie się mas. Piły pokryte diamentem wycinają następnie małe kawałki z mas, skutkiem czego powstają dyski, które po szlifowaniu i polerowaniu zamieniają się w kryształ zegarka.
Zegarek z kryształem szafiru – dlaczego jest drogi?
Po pierwsze, proces wytwarzania kryształów szafiru jest kosztowny. Ponadto, odporność szafiru na zarysowania i rozbicie dowodzi, że jest jedną z najtwardszych substancji na ziemi (9 w skali Mohsa). Zegarki z kryształem szafiru, oferowane przez Antykwariat Kolekcjonerski Wrota Czasu Rafał Matłok, są praktycznie odporne na zarysowania – dopóki nie wejdą w kontakt z diamentem lub węglikiem krzemu, nie ulegną uszkodzeniu.
Co to jest kryształ mineralny?
Zegarki z kryształem mineralnym są odrobinę droższe niż opcja plastikowa lub akrylowa, ale znacznie tańsze niż szafirowe. Większość zegarków średniej klasy posiada powłokę ochronną z hartowanego kryształu mineralnego. Proces hartowania sprawia, że minerał jest bardziej odporny na zarysowania, ale wciąż nieporównywalnie bardziej narażony na uszkodzenia niż kryształ szafirowy.