Artykuł sponsorowany

Kto jest zobowiązany do płacenia podatku akcyzowego?

Kto jest zobowiązany do płacenia podatku akcyzowego?

Podatek akcyzowy wciąż budzi wiele kontrowersji wśród przedsiębiorców. Na pewno nieraz słyszałeś o tym rodzaju opodatkowania, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, czym tak naprawdę jest. Znajomość zasad płatności oraz grup wyrobów, jakie mu podlegają, wszystko wyjaśni! Z naszego artykułu będziesz miał okazję poznać przykładowe towary objęte akcyzą, a także dowiesz się, co jest przedmiotem opodatkowania!

Czym jest podatek akcyzowy?

Akcyza to podatek pośredni, którego wartość wliczana jest w cenę sprzedaży danego towaru. Jest on nakładany tylko na niektóre wyroby konsumpcyjne, a ostatecznym płatnikiem jest konsument (np.klient sklepu detalicznego). Według ustawy o podatku akcyzowym opodatkowaniu podlegają:

  • wyroby tytoniowe,
  • wyroby energetyczne i energia elektryczna,
  • napoje alkoholowe,
  • alkohol etylowy,
  • samochody.

Pamiętaj, że przedmiotem opodatkowania akcyzą może być produkcja wyżej wymienionych wyrobów, import, nabycie wewnątrzwspólnotowe oraz sprzedaż.

Akcyza od samochodów osobowych

Planujesz kupić samochód z zagranicy? Musisz liczyć się z koniecznością uiszczenia akcyzy. Obowiązek ten dotyczy samochodów, które do tej pory nie były zarejestrowane w kraju, czyli są to wszystkie pojazdy eksploatowane lub wyprodukowane za granicą!

Mimo że cena aut sprowadzanych może być niższa, kupujący zupełnie zapominają o tej procedurze i nie doliczają wartości podatku akcyzowego do ostatecznej ceny nabycia.

Nie ma stałej kwoty akcyzy, jaką płaci nabywca samochodu. Jest ona ustalana proporcjonalnie do wartości pojazdu i pojemności silnika:

  • silnik do 2000 cm3 – 3,1%,
  • silnik powyżej 2000 cm3 –18,6%.

W celu zapłaty tego typu podatku akcyzowego musisz złożyć uproszczoną deklarację AKC-U/S. Masz na to czas do 14 dni od dnia sprowadzenia, jednak nie może to być okres późniejszy niż data pierwszej rejestracji. Oczywiście obowiązek podatkowy, który powstaje po złożeniu dokumentów, obliguje do uiszczenia opłaty w ciągu 30 dni.

Deklaracja AKC-U/S nie musi być złożona osobiście, wystarczy skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych! Jej obsługa i właściwe wypełnienie wniosku wymaga doświadczenia, dlatego też warto skorzystać z usług Agencji Celnej Żakiewicz. Pracownicy tej firmy doskonale wiedzą, jakie dokumenty są wymagane oraz jak przeprowadzić całą procedurę, aby zakończyła się pomyślnie. Wszystko odbywa się na podstawie udzielonego przez klienta pełnomocnictwa. Szczegóły oferty poznasz na stronie internetowej!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz