Artykuł sponsorowany

Łańcuchy napędowe i transportowe - cechy charakterystyczne, zastosowanie

Łańcuchy napędowe i transportowe - cechy charakterystyczne, zastosowanie

Łańcuch to stosunkowo prosta konstrukcja, która znalazła zastosowanie między innymi w przemyśle. Łańcuchy przemysłowe wykorzystuje się w najróżniejszych maszynach o rozmaitym przeznaczeniu, np. w rolnictwie, przemyśle spożywczym czy też paliwowo-energetycznym. Do dwóch głównych grup łańcuchów zalicza się łańcuchy napędowe i transportowe. Zobacz, czym się one charakteryzują i gdzie się je stosuje.

Łańcuchy napędowe

Łańcuchy napędowe stosuje się jako element systemów napędowych w różnorodnych maszynach. Aby prawidłowo spełniały swoje funkcje, powinny być odpowiednio dobrane. Do trzech głównych typów łańcuchów napędowych zalicza się:

  • Łańcuch pierścieniowy. Najpopularniejszy i najprostszy w budowie - składa się z połączonych ze sobą ogniw.
  • Łańcuch płytkowy. Wykorzystuje się go głównie w przemyśle ciężkim do podnoszenia ciężarów. Jest on niezwykle wytrzymały, a ma na to wpływ m.in. ciasne ułożenie ogniw.
  • Łańcuch drabinkowy. Jego nazwa nawiązuje do budowy, która przypomina drabinę. Wyróżnia się kilka typów łańcuchów drabinkowych, a najpopularniejsze są rolkowe. Mają one różnorodne zastosowanie.

Łańcuchy transportowe

Ta grupa łańcuchów jest dedykowana do ładunków ciężkich i o dużych gabarytach - do ich zabezpieczenia i transportu. Łańcuchy transportowe, nazywane również odciągami łańcuchowymi lub łańcuchami mocującymi, są wyjątkowo trwałe, solidne, można je dobrać do wymagań konkretnego ładunku. Sprawdzą się zarówno w transporcie lądowym, jak i morskim. Z ich pomocą można zabezpieczyć m.in. drewno, maszyny rolnicze lub konstrukcje z ostrymi krawędziami. Można nimi przetransportować palety, płyty wiórowe, samochody itp. Kupując je, warto postawić na modele wysokiej jakości, przystosowane do pracy w trudnych warunkach, na przykład w dużym zapyleniu lub podwyższonej wilgotności. Na rynku są dostępne dwa główne typy - łańcuchy jednoczęściowe i dwuczęściowe (te drugie uważane są za opcję bardziej uniwersalną).

Jakość to podstawa

Jakość łańcuchów, ich wytrzymałość i niezawodność, ma ogromny wpływ na bezawaryjną pracę mechanizmów i urządzeń. Dlatego zakupy warto robić u sprawdzonego dostawcy, na przykład w firmie TLC Łożyska sp.j. z Warszawy. Firma od ponad 20 lat dostarcza produkty najwyższej jakości w rozsądnych cenach. W ofercie firmy, oprócz łańcuchów napędowych i transportowych, są również: łożyska toczne, łożyska ślizgowe, pasy klinowe, pasy zębate, uszczelnienia, smary, sprzęgła, przewody, chemia techniczna. Klienci mogą liczyć na fachowe doradztwo, szybką realizację zleceń oraz atrakcyjne ceny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz