Artykuł sponsorowany

Legalizacja gaśnic - jak często?

Legalizacja gaśnic - jak często?

Gaśnice mają określony czas, w którym bezpieczne jest korzystanie z nich. Jest to tak zwany okres legalizacyjny, w którym korzystanie z gaśnicy jest jak najbardziej bezpieczne. Po tym okresie jednak należy zadbać o to, aby ponownie wykonać legalizację i sprawdzić, czy gaśnica nadaje się w ogóle do użytku. Jeżeli gaśnica nie ma legalizacji, to korzystanie z niej jest niebezpieczne.

Okres legalizacji gaśnic

Każda nowa gaśnica, którą kupujesz w  sklepie, musi mieć wykonana legalizację. Inaczej nie byłoby możliwe korzystanie z niej. Ważne jest, aby wiedzieć, jak często należy potem wykonywać przeglądy legalizujące gaśnice. Co ile należy to robić?

Zgodnie z zaleceniami producentów termin wykonania pierwszego przeglądu technicznego w gaśnicach samochodowych, a także tych przeznaczonych do stosowania w budynkach wynosi 2-3 lata w zależności od producenta.  Po tym czasie należy wykonać legalizację. Jak często się ją robi? Dla bezpieczeństwa powinna ona być wykonana raz w roku, tylko wtedy można mieć pewność, że gaśnica jest bezpieczna do użytku i w razie wystąpienia pożaru będzie działać w należyty sposób

Warto pamiętać o tym, że oprócz terminu legalizacja każda gaśnica ma także określony termin ważności. Zwykle wynosi on od 6 do 10 lat, po tym terminie nadal możliwe jest wykonanie legalizacji, ale jest to bardziej skomplikowany proces.

Jak wygląda legalizacja

O to, jak wygląda legalizacja gaśnic, zapytaliśmy eksperta z firmy Mar-Pol, która specjalizuje się w legalizacji oraz w sprzedaży systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jakie czynności są podejmowane w procesie legalizacji gaśnicy? O czym należy pamiętać?

Najważniejsza sprawą jest to, aby legalizacja została wykonana przez wykwalifikowaną osobę, która ma mu temu odpowiednie kwalifikacje. Osoba, która zajmuje się wydaniem legalizacji, musi odbyć szkolenie, zdać egzamin i posiadać uprawnienia, które to poświadczają.

W trakcie procesu legalizacji gaśnicy sprawdza się kilka rzeczy, są to:

  • termin ważności gaśnicy,
  • stan gaśnicy, plomby i dyszy,
  • zwartość środka gaśniczego, który znajduje się wewnątrz,
  • sprawność sprzętu.

Jeśli gaśnica nie działa w należyty sposób, nie ma w niej już środka gaśniczego albo jest uszkodzona, to legalizacja nie zostanie wydana w takiej sytuacji. Jeżeli jednak wszystko jest w jak najlepszym porządku, to wydane zostaną odpowiednie dokumenty, jakie? Po pierwsze otrzymasz protokół wykonania przeglądy gaśnicy, a oprócz tego zostanie na niej umieszczona informacja o terminie następnego przeglądu legalizującego.

Legalizacja gaśnicy nie jest bardzo trudna, wystarczy skorzystać z oferty zaufanej firmy!
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz