Artykuł sponsorowany

Malowanie instalacji gazowych – dlaczego tylko w kolorze żółtym?

Malowanie instalacji gazowych – dlaczego tylko w kolorze żółtym?

Instalacje różnego typu w budynkach mieszkalnych, instalacjach napowietrznych czy w przemyśle konserwuje się za pomocą malowania celem zabezpieczenia ich przed korozją i wpływem czynników atmosferycznych. Na uwadze często też jest aspekt estetyczny, jednak ze względów bezpieczeństwa nie mamy tutaj wyboru co do stosowanego koloru. Każdy czynnik w rurach posiada swoją barwę identyfikacyjną, służącą do natychmiastowego rozpoznania z czym mamy do czynienia.

Nie inaczej jest z instalacjami gazowymi. Są one szczególnie niebezpiecznym przypadkiem, w odróżnieniu od na przykład instalacji wodnej.

Instalacja gazowa musi się wyróżniać spośród pozostałych

Uszkodzenie rurociągu z gazem powoduje niebezpieczny wyciek i preparację wybuchowej mieszaniny z powietrzem. Usterka z kolei sprawia automatyczne zatrzymanie odbioru gazu i procesów produkcyjnych.

Do zdarzenia takiego może dojść w wyniku uszkodzenia mechanicznego przez przypadkowe przecięcie czy rozerwanie rur. Dlatego spawanie i używanie otwartych źródeł ognia z palników czy ognisk jest niebezpieczne. Wszelkie prace konserwujące, jak chociażby malowanie instalacji gazowych odbywać się powinny przez specjalnie do tego celu wynajęte firmy. Przykładem firmy, która między innymi maluje rurociągi gazowe, również w trudnodostępnych miejscach, jest firma Dawid Krawczyk Zakład Prac Wysokościowych.

Przy malowaniu rur gazowych stosuje się wyłącznie kolor żółty

To ogólnie przyjęty, międzynarodowy standard, pozwalający na łatwą i jednoznaczną identyfikację, z czym mamy do czynienia. Poza tym obowiązek ten określa odpowiednia ustawa. Aby malowanie rurociągu osiągnęło właściwy poziom jakości, musi on być na początku przede wszystkim prawidłowo do tego procesu przygotowany.

Rurociąg należy oczyścić mechanicznie z rdzy, zalegających warstw obcych substancji (zanieczyszczeń stałych) czy starej, łuszczącej się farby. Proces ten, z racji naprężania rurociągu oraz powstających iskier jest niebezpieczny i odbywa się przy odstawionej linii zasilającej gazu.

Następnym etapem przygotowania jest matowienie powierzchni, odpylenie i jej odtłuszczenie za pomocą rozpuszczalnika. Proces malowania należy przeprowadzać w krótkim czasie po przygotowaniu powierzchni w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Musi być bezdeszczowo, wilgotność poniżej 80% i musi być stosunkowo ciepło (minimum 5 stopni Celsjusza).

Malowanie instalacji gazowej zaczynamy gruntowaniem

Po dogłębnym oczyszczeniu pokrywamy rury farbą gruntująco – podkładową. Następnie dosyć szybko, należy przystąpić do nałożenia farby dekoracyjno – ochronnej. Ważne jest, aby właściwie dobrać produkt, sprawdzając, czy jest przeznaczony do pomieszczeń zamkniętych lub na zewnątrz oraz, czy jest on do zastosowania na stali, czy np. na miedzi.

W zależności od stanu instalacji nakładamy kilka warstw farby ochronnej, najlepiej metodą natryskową na mokro. Możemy przyjąć, że ich minimalna ilość to dwie warstwy. Jeśli w trakcie malowania na mokro farba wyschnie, przed kolejną warstwą trzeba zmatowić powierzchnie poddawane konserwacji.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz