Malowanie proszkowe - na czym polega?

Są takie rzeczy, które bardzo trudno dokładnie pomalować ze względu na ich wygięcia, zakamarki i inne trudno dostępne miejsca. Z pomocą przychodzi metoda malowania proszkowego. Na czym polega i jak przebiega taki proces?
Malowanie proszkowe - co to jest?
Od kilkudziesięciu lat malowanie proszkowe jest jedną z najpopularniejszych metod dokładnego pokrywania farbą różnych powierzchni, szczególnie tych trudno dostępnych lub o obłych kształtach. Jest ona równomiernie rozprowadzona, a uzyskana powłoka trwała i bardzo gładka.
Można ją stosować do barwienia metali, szkła i drewna. Specjalistycznymi urządzeniami rozpyla się farbę proszkową na danej powierzchni. Proces może być elektrostatyczny lub elektrokinetyczny. W tym pierwszym przypadku cząsteczki farby ładowane są ujemnie. W momencie malowania wytwarzane jest pole elektrostatyczne i powierzchnia, naładowana dodatnio, jak magnes przyciąga farbę. Potrzebny do tego jest oczywiście prąd o stałym napięciu i natężeniu. Ten sposób przyda się przy malowaniu małych powierzchni o prostszych kształtach, których nie trzeba obracać w jego trakcie. Do malowania dużych i skomplikowanych powierzchni z licznymi zakamarkami nada się malowanie proszkowe elektrokinetyczne. Cząstki farby naładowane są elektrostatycznie dzięki sprężonemu powietrzu, niosą one ładunek. Zderzają się z powierzchnią malowaną i w ten sposób do niej przylegają.
Najlepszy sprzęt do potrzeb malowanej powierzchni dobiorą specjaliści, np. z firmy Dukat PHU. Pomalują oni powierzchnię w ten sposób, że będzie ona gładka i trwała przez długie lata.
Przygotowanie powierzchni
Zanim specjalista zabierze się za malowanie, musi przygotować powierzchnię. Polega to na oczyszczeniu jej, między innymi przez odtłuszczenie, odpylenie, a zdarza się, że i przez piaskowanie. Dopiero wygładzona wstępnie powierzchnia może zostać pokryta farbą, ponieważ daje to gwarancję równego jej położenia i brak miejscowych różnic w odcieniach. Farba nałożona na źle oczyszczoną powierzchnię prawdopodobnie będzie odpryskiwać.
Narzędzia do malowania proszkowego
Do malowania proszkowego niezbędny jest pistolet. Może on być ręczny albo automatyczny. Różnią się one od siebie także wielkościami - inne będą wykorzystywane w rękodziele, a jeszcze inne, dużo większe do malowania dużych gabarytów.
Ważny jest także piec do polimeryzacji farby. Dzięki takiemu działaniu farba dosłownie stapia się z podłożem, tworząc gładką powierzchnię.
Malowanie nie może obyć się bez farby. Jest jej kilka rodzajów. Farby na bazie żywic epoksydowych lub polimerowych są najbardziej popularne. Te pierwsze są mało odporne na promieniowanie UV, z którym z kolei świetnie radzi sobie farba polimerowa. Ma to znaczenie szczególnie jeśli chodzi o elementy używane lub pozostające na zewnątrz budynku, takich jak balustrady, ale też na przykład samochody. Na rynku istnieją jeszcze farby chroniące przed korozją (powłoki cynkowe) albo farby strukturalne, służące dekoracji.