Marmur na schody wewnętrzne w domu – czy warto go wybrać?

W nowoczesnym budownictwie naturalne materiały, takie jak marmur, pozostają nadal modne i bezkonkurencyjne wobec płytek ceramicznych, kompozytów lub szkła. Marmurowe schody wewnętrzne stanowią ozdobę i trwałe wykończenie każdego wnętrza, o czym wiedzieli już starożytni Grecy i Rzymianie, projektując swoje wille, świątynie oraz łaźnie. Ten szlachetny kamień do dziś uosabia elegancję i luksus. Czy warto zatem wybrać marmur do budowy schodów wewnętrznych w domu? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi.
Marmur, czyli krystaliczna, mineralna skała pochodzenia wapiennego, złożona z kalcytu lub dolomitów, jest niezwykle twardy i w międzynarodowej skali Mohsa osiąga od 6 do 7 stopni na 10. W przeciwieństwie do wielu innych materiałów, takich jak na przykład płytki ceramiczne, marmury wyróżnia niska nasiąkliwość, nie większa niż 2 procent, a także odporność na zmiany temperatury. Schody, wykonane z tego budulca, mają wiele zalet i kilka wad, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o montażu.
Eleganckie, długowieczne schody
Schody wewnętrzne z marmuru to kwintesencja stylu i ponadczasowej elegancji – zauważa kamieniarz, Leszek Brzostek z Zakładu Kamieniarskiego w Żyrardowie, specjalizujący się w obróbce kamienia oraz produkcji blatów, parapetów, posadzek oraz kominków. Marmur występuje w wielu szlachetnych wersjach kolorystycznych, od klasycznej bieli po odcienie rdzy, piasku, zieleni, szarości lub brązu, z wyraźnymi, linearnymi żyłkami. Schody, wykonane z tego kamienia, odpowiednio zaimpregnowane, są odporne na plamy, zarysowania i uderzenia, nie kruszą się ani nie matowieją, zachowując nienaganny wygląd przez wiele lat.
Śliska powierzchnia, wysoka cena i konieczność impregnacji
Mimo swoich licznych zalet schody z marmuru mają też pewne wady: bywają śliskie, wymagają regularnej konserwacji, a materiał wykończeniowy jest droższy niż inne, ogólnodostępne produkty, takie jak: płytki lub drewno. Aby zapobiec upadkom z wysokości, wiele osób decyduje się na montaż wykładzin na schodach, co ułatwia im poruszanie się po lustrzanej powierzchni, ale też negatywnie wpływa na aranżację i wygląd ich wnętrz, ponieważ przykryte wykładziną, barwne żyłki minerału zostają ukryte. Kamień pięknie połyskuje, ale aby utrzymać tę właściwość, należy go kilka razy w roku zaimpregnować z wykorzystaniem specjalistycznych środków chemicznych oraz miękkich, akrylowych lub bawełnianych ściereczek. Warto również pamiętać, że marmuru nie należy myć preparatami zawierającymi agresywne kwasy, by nie uszkodzić zewnętrznych, lśniących powłok.