Artykuł sponsorowany

Metody finansowania zakupu auta

Metody finansowania zakupu auta

Jeżeli szukasz sposobu na sfinansowanie zakupu auta, sprawdź wady i zalety najpopularniejszych: leasingu oraz kredytu. Istnieje również wynajem długoterminowy, ale ta forma nie jest zbyt często wykorzystywana przez przedsiębiorców, którzy wolą posiadać samochód na własność i nie płacić comiesięcznych, wysokich rat na rzecz firm, oferujących tego rodzaju wynajem.

Rodzaje leasingu samochodowego

Najbardziej oczywistą metodą na sfinansowanie zakupu auta jest zakup za gotówkę, który nie generuje żadnych dodatkowych, skomplikowanych procedur oraz kosztów. Minusem może być jednak fakt, że płacenie za samochód gotówką zamraża pewną, niemałą kwotę, która mogłaby w tym czasie zostać przeznaczona na rozwój lub inwestycje w firmie.

Zacznijmy jednak od leasingu, który można podzielić na dwa rodzaje: finansowy i operacyjny. W przypadku leasingu finansowego samochód zaliczany jest do składników majątku korzystającego, dzięki czemu ma on możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych – kosztów wraz z odsetkami. W takim przypadku część odsetkowa czynszu leasingowego stanowi przychód firmy leasingowej. Umowa leasingowa trwa zwykle do 5 lat, ponieważ po takim okresie można powiedzieć, że samochód jest zużyty i stracił swoją wartość rynkową, a firma leasingowa nie jest już zainteresowana jego odzyskaniem. Możliwe jest również wykupienie auta (zgodnie ze stosowną klauzulą w umowie) na własność. Raty leasingowe w leasingu finansowym są dopasowane do wymagań i możliwości budżetowych klienta.

W leasingu operacyjnym samochód jest zaliczany do składników majątku firmy leasingowej, co sprawia, że zyskuje ona prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych z tytułu jego posiadania. Umowa polega na czasowym przekazaniu w użytkowanie samochodu – raty stanowią bowiem (wraz z opłatą początkową) przychód firmy leasingowej oraz koszt korzystającego. Ponadto, w leasingu operacyjnym umowa zawierana jest na okres krótszy niż czas zużycia się samochodu, a korzyści, jakie płyną z tej metody finansowania auta, to także: poprawienie płynności finansowej, finansowanie do 100% pojazdu oraz możliwość wciągnięcia płatności leasingowych do kosztów uzyskania przychodu.

Zalety i wady kredytu samochodowego

Mniej popularną formą jest finansowanie zakupu auta za pomocą kredytu, który stał się w ostatnich latach bardziej dostępny. Metoda ta pozwala również wybrać wariant mieszany, czyli część spłaty gotówką, część w kredycie. Kredyt na zakup samochodu można otrzymać w bankach lub instytucjach finansowych, które są bezpośrednio związane z producentem auta, tzw. autobankach. Oferują one swoje usługi także w salonach dilerskich. Jednym z nich jest Auto Centrum Golemo, które zapewnia pełne wsparcie przy finansowaniu aut nowych i używanych. Zaletą skorzystania z takiego rozwiązania jest z pewnością uproszczona procedura kredytowa, ponieważ większość dokumentów przekazywana jest na miejscu, w placówce dilera.

Należy jednak pamiętać, że oprocentowanie kredytów samochodowych jest różne i zależy m.in. od kwoty kredytu, części kredytowania w stosunku do całej wartości, marki samochodu oraz od jego stanu (używane lub nowe). Do tego dochodzi koszt ubezpieczenia oraz prowizja, jaką banki pobierają. Warto wczytać się dokładnie w umowę i znaleźć zapiski dotyczące możliwości wcześniejszej spłaty – czy jest ona możliwa od razu po wzięciu kredytu, bez dodatkowych kosztów, czy dopiero po określonym okresie spłat.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz