Artykuł sponsorowany

Na czym polega frezowanie drewna?

Na czym polega frezowanie drewna?

Frezowane przedmioty otaczają nas z każdej strony. To jedna z najbardziej popularnych metod obróbki drewna, stały element obrabiania nie tylko płaszczyzn, ale również powierzchni kształtowych, uzębień, kanalików i rowków. Najczęściej poddawane frezowaniu są po prostu drewniane meble w naszych domach, biurach i innych miejscach pracy. Meble są poddawane tego rodzaju obróbce, ponieważ zależy nam na ich estetyce, odpowiednim wyglądzie, zdobieniach, a także funkcjonalności. W naszym artykule skoncentrujemy się głównie na temacie mebli właśnie, aby w klarowny sposób wyjaśnić, na czym polega frezowanie drewna.

Czym jest frezowanie?

Frezowanie to nic innego jak rodzaj obróbki skrawaniem. Odpowiednio dobrane frezarki pozwalają na obróbkę różnych materiałów skrawalnych, nie tylko drewna, ale i metalu, czy tworzyw sztucznych. Za ruch obrotowy we frezarce odpowiada specjalne narzędzie, za ruch posuwowy natomiast odpowiada sam obrabiany przedmiot, albo także narzędzie, w zależności od rodzaju sprzętu i jego przeznaczenia. Istnieje kilka technik frezowania, które możemy podzielić według różnych kryteriów. Pierwsze z nich to rozmieszczenie ostrzy - frezowanie dzielimy na kształtowe oraz walcowe. Drugie dotyczy sposobu poruszania się ostrzy: frezowanie współbieżne, gdzie ostrza i obrabiany przedmiot poruszają się jednocześnie w tym samym kierunku lub frezowanie przeciwbieżne, kiedy wymienione elementy poruszają się w przeciwnych kierunkach. To, jaki wygląd nadamy tworzonym meblom, zależy od naszej fantazji i poczucia estetyki, frezowanie mebli nie ma właściwie żadnych ograniczeń.

Co warto wiedzieć o frezarce?

Najważniejszy element frezarki, czyli maszyny służącej do obróbki skrawaniem, jest frez - wieloostrzowe narzędzie. W celu obróbki frez wykonuje ruchy obrotowe, poza tym przemieszcza się względem materiału. Jeśli chcemy podzielić frezarki pod względem budowy, wyróżniamy maszyny wielowrzecionowe i jednowrzecionowe. Innym podział to podział ze względu usytuowania wrzecion - mówi nam przedstawiciel firmy P.P.U.H. Dariusz Prochera z Ziębic. Na rynku dostępne są frezarki górnowrzecionowe i dolnowrzecionowe. W przypadku tych pierwszych wrzeciono umieszczone jest nad stołem. To doskonałe rozwiązanie do frezowania całej powierzchni przedmiotu, który obrabiamy. Możemy działać na zewnątrz i wewnątrz. W przypadku frezarki dolnowrzecionowej wrzeciona zamontowane są pod stołem. Po to rozwiązanie sięgają raczej doświadczone osoby, które mają wprawę we frezowaniu, a więc pracownicy zakładów stolarskich i majsterkowicze, którzy mają prawdziwe zacięcie do tego typu prac. Choć wydaje się, że w dobie Internetu i smartfonów takich osób jest już niewiele, niektórzy z nas wciąż chętnie wolą spędzać czas w przydomowym warsztacie, garażu, czy nawet piwnicy w blokowisku. Zwolennicy domowego, lekkiego rękodzieła bez wyrzutów sumienia inwestują w maszyny do szycia, czy zestawy do kaligrafii, a miłośnicy rzemieślniczego, ciężkiego D.I.Y. na przykład w narzędzia do obróbki drewna.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz