Artykuł sponsorowany

Na czym polega konserwacja studni głębinowych i kiedy ją wykonać?

Na czym polega konserwacja studni głębinowych i kiedy ją wykonać?

Posiadanie własnej studni głębinowej daje właścicielom posesji znaczne oszczędności w domowym budżecie i całkowitą niezależność od lokalnych wodociągów. Aby jednak utrzymać wysoką jakość wody i uniknąć kosztownych awarii poszczególnych urządzeń, przydomowe ujęcie należy regularnie poddawać zabiegom konserwacji. W naszym artykule wskażemy, na czym polega taka usługa, co dokładnie obejmuje i kiedy należy ją zlecić.

Woda to medium niezbędne do życia, a w gospodarstwie domowym służy do wielu różnych, codziennych czynności, takich jak: gotowanie, pranie, kąpiel, czyszczenie. Idealna woda powinna być bezwonna, przezroczysta i mieć neutralny smak. Tymczasem studnie, użytkowane intensywnie przez wiele miesięcy, w naturalny sposób ulegają zamuleniu – wewnątrz filtra i rur tworzą się warstwy osadu, w tym skupisk niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów oraz bakterii. Gdy zaobserwujesz więc mętnienie wody, zmianę jej zapachu lub smaku, niezwłocznie zanieś próbkę do stacji sanepidu lub prywatnego laboratorium, by uniknąć zatrucia pokarmowego domowników. Takie rutynowe badanie wykonuj też rutynowo raz w roku, bez względu na to, czy w wodzie nastąpiły jakiekolwiek zmiany.

Czyszczenie studni głębinowej

Konserwacją studni głębinowych zajmują się wykwalifikowani studniarze, tacy jak Zbigniew Połom i firma Studniarstwo, specjalizująca się również w wierceniu oraz modernizacji przydomowych ujęć wody. Podczas całodziennej wizyty pracownicy najpierw wypompowują ciecz, aby dokonać szczegółowych oględzin stanu technicznego Twojej studni i dobrać najlepsze techniki czyszczenia oraz środki chemiczne do dezynfekcji. Do analizy wnętrza rur wykorzystywane są najczęściej kamery rewizyjne.

Kolejnym etapem konserwacji studni jest mechaniczne usunięcie powierzchniowych warstw osadów i zanieczyszczeń, po którym następuje płukanie ścianek i dna zbiornika czystą wodą. Po wybraniu mułu warstwa żwiru jest uzupełniania, co pozytywnie wpływa na jakość filtrowanej wody.

Dezynfekcja wody chlorem

Gdy czyszczenie studni metodami mechanicznymi dobiegnie końca, ujęcie wody wraz z instalacją znajdującą się w domu jest odkażane chlorem lub roztworem podchlorynu sodu. Rozcieńczoną w wodzie substancję studniarz wlewa do wnętrza studni, zalewając ją dużą ilością wody, która następnie powinna przepłynąć przez instalację domową wodną.

Po upłynięciu doby możesz odkręcić wodę. Ciecz spuszczaj aż do momentu, gdy zniknie przykra woń chloru. W kolejnych dniach przygotuj próbkę wody do analizy laboratoryjnej, by upewnić się, że nie znajdują się w niej toksyczne substancje lub bakterie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz