Artykuł sponsorowany

Na czym polega próba ciśnieniowa węża hydrantowego?

Na czym polega próba ciśnieniowa węża hydrantowego?

W całej Polsce rozmieszczone są dziesiątki tysięcy hydrantów przeciwpożarowych – zewnętrznych i wewnętrznych. Stanowią one wyposażenie różnego rodzaju budynków użyteczności publicznej: uczelni, szkół, urzędów, sklepów, szpitali i budynków zamieszkania zbiorowego. Odgrywają one niezwykle ważną rolę w zakresie bezpieczeństwa. Z tego względu polegają regularnym kontrolom. Jednym z obowiązkowych badań okresowych jest próba ciśnieniowa węża hydrantowego.

Do czego służy hydrant wewnętrzny?

Hydranty wewnętrzne to urządzenia umieszczane na sieci wodociągowej wewnętrznej, czyli na terenie różnych obiektów publicznych. Są to czerwone, z reguły blaszane kwadratowe szafki, które umieszcza się na około 1,5 metra wysokości ściany. Pełną istotną funkcję w ochronie przeciwpożarowej – służą do szybkiego poboru wody, a tym samym skutecznego gaszenia pożarów. Dzięki ich obecności możliwe jest gaszenie ognia w zarodku, przydają się także do dogaszania pogorzelisk.

Wewnątrz skrzynki hydrantu znajduje się wąż hydrantowy, czyli najważniejszy element tego urządzenia. Ze względu na jego średnicę hydranty dzielimy na trzy typy: DN 25, DN 52 i DN 33, o różnym przeznaczeniu.

Jak wykonuje się próbę ciśnieniową węży hydrantowych?

Próba ciśnieniowa węży hydrantowych to zupełnie inne badanie, niż to wykonywane w celu sprawdzenia ciśnienia i wydajności hydrantów. Warto o tym wiedzieć, by nie przegapić terminu wymaganej prawem kontroli. Sprawność węza hydrantowego ma bowiem ogromne znaczenie dla powodzenia akcji pożarowej.

Badanie to ma na celu sprawdzenie wytrzymałości węży w hydrantach wewnętrznych na maksymalne ciśnienie robocze. Próba ciśnieniową węża hydrantowego polega na wypełnieniu badanego odcinka węża cieczą roboczą i sprężeniu tej cieczy. Ciecz spręża się aż do momentu osiągnięcia wymaganego ciśnienia, by sprawdzić jego szczelność – szczególnie w miejscach, które podatne są na uszkodzenia.

Poprawne wykonanie badania wymaga wiedzy oraz doświadczenia, a także użycia właściwego sprzętu pomiarowego. Usługi te oferuje firma Bogdan Gil, zajmująca się produkcja i sprzedażą wyposażenia jednostek strażackich oraz testowaniem sprawności węży hydrantowych. Na wyposażeniu firmy, której zlecisz wykonanie próby ciśnieniowej powinny znajdować się narzędzia pomiarowe takie jak profesjonalna pompa ręczna z manometrem, zestaw łączników pożarniczych oraz zawory odcinające o różnych średnicach.

O czym informują wyniki badania?

Zaliczenie próby na maksymalne ciśnienie robocze to warunek konieczny, by dany hydrant wewnętrzny dopuszczony był do użytku. Każdy, nawet minimalny przeciek lub odkształcenie węża hydrantowego dyskwalifikuje go – by urządzenie mogło dalej pełnić swoją funkcję konieczna jest naprawa lub wymiana tego elementu, a następnie wykonanie kolejnej próby.

Zgodnie z zadami bezpieczeństwa określonymi przez polskie prawo próba ciśnieniowa węża hydrantowego musi być wykonywana co najmniej raz na 5 lat, a także w sytuacji, gdy podczas corocznego przeglądu instalacji hydrantów wewnętrznych pojawiają się nieprawidłowości i podejrzenie usterki węża.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Piekarska 215
tel. 33 821 79 07
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać