Artykuł sponsorowany

Na czym polega przegląd kominiarski i jak często go wykonywać?

Na czym polega przegląd kominiarski i jak często go wykonywać?

Drożność przewodów kominowych jest bardzo ważna w każdym budynku. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z kominem dymowym, spalinowym czy wentylacyjnym, jego dobry stan techniczny jest kluczowym czynnikiem w zapobieganiu pożarom, zatruciu dymem i gazami. Dlatego okresowy przegląd komina to wymóg prawny. Dowiedz się więcej o przebiegu procedury oraz tym, jak często należy ją przeprowadzać.

Przegląd kominiarski – jak często?

Ze względu na to, że niedrożność przewodów kominowych jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa, ich konserwacja jest regulowana. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego wszyscy właściciele oraz zarządcy budynków jedno- i wielorodzinnych, gospodarczych i przemysłowych oraz innych obiektów wyposażonych w instalacje wentylacyjne czy też kominowe są zobowiązani do przeprowadzania przeglądu kominiarskiego przynajmniej raz w roku. W przypadku obiektów o powierzchni zabudowy większej niż 2000 m2 przegląd jest konieczny dwa razy do roku. Powinien on być wykonywany przez fachowca, czyli doświadczonego kominiarza, który dokona dokładnego sprawdzenia oraz ewentualnego udrożnienia instalacji. Za zaniedbanie komina nie przysługują kary urzędowe, jednak jeżeli dojdzie do wypadku, a właściciel lub zarządca budynku nie będzie w stanie przedstawić zaświadczenia o przeprowadzonym przeglądzie, nie otrzyma odszkodowania w związku z wyrządzonymi szkodami.

Jak przebiega przegląd kominiarski?

Jak wyjaśnia przedstawiciel firmy Zakład Usług Kominiarskich Artur Miśkiewicz ze Szczecina: Przegląd rozpoczynamy od prac na dachu. Wykorzystując specjalne narzędzia, czyścimy oraz sprawdzamy przewód kominowy. Jednocześnie dokonujemy oględzin komina i jego stanu technicznego. W kolejnym etapie kontroli przechodzimy do sprawdzenia urządzeń podłączonych do przewodu kominowego, które znajdują się wewnątrz budynku.

Ważna jest precyzja i fachowość przy przeprowadzaniu tego typu prac, ponieważ, w zależności od rodzaju i zastosowania komina, jego nieszczelność może powodować różne groźne konsekwencje. W kominach podłączonych do pieca opałowego, osadza się smoła, która wraz z ogrzewaniem się konstrukcji wydziela łatwopalne opary. W takiej sytuacji nietrudno o pożar. Osady kominowe mogą też powodować jego zaślepienie, przez co może nastąpić wybuch spowodowany nagromadzeniem się gazów. Również niedrożne przewody wentylacyjne mogą doprowadzić do tragedii, a w najlepszym przypadku – do podwyższonego stężenia trujących substancji w powietrzu, którym oddychasz każdego dnia.

Przegląd kominiarski – tylko z fachowcem

Przeprowadzający przegląd fachowiec powinien być zrzeszony w Korporacji Kominiarzy Polskich (rejestr członków dostępny jest w internecie). Warto skorzystać z usług renomowanej firmy, która działa na rynku od lat. Jest to gwarancja rzetelności oraz umiejętności kominiarza. Zatrudniając profesjonalistów, możesz też mieć pewność, że wystawią oni odpowiednie zaświadczenie o przeprowadzonym przeglądzie, a na czyszczenie
i inne usługi udzielą gwarancji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz