Na czym polega psychoterapia małżeńska?

Podjęcie decyzji o uczęszczaniu w terapii dla par z pewnością nie jest łatwą decyzją, ponieważ ona sama w sobie często jest wynikiem pogorszenia się relacji między partnerami i przyznania się do tego, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z tym kłopotem. Najczęściej decydujemy się na terapię dla par, kiedy emocje są zbyt silne. To sprawia, że mamy wysokie oczekiwania względem siebie, naszego partnera oraz terapeuty. Jednak co powinniśmy wiedzieć o psychoterapii małżeńskiej?
Terapia pary – jak długo może trwać?
Jednym z pierwszych pytań, jakie otrzymują terapeuci podczas terapii małżeńskich dotyczy ilości spotkań. Decydują się na uczestniczenie w takiej terapii, musimy wiedzieć, że trudno jednoznacznie ocenić, ile spotkań i jak długo będzie trwała cała terapia. Jak informuje psychoterapeuta Beata Burlikowska z Jarszewa w województwie zachodniopomorskim, która oferuje usługi terapeutyczne, w niektórych sytuacjach terapeuta umawia się z klientami na określoną ilość spotkań, aczkolwiek jest to rzadkość, ponieważ każda para jest inna, boryka się z innymi kłopotami, a co za tym idzie, wymaga ona indywidualnego podejścia specjalisty. Dla jednych par wystarczy kilka spotkań, natomiast inne mogą nie uzyskać takich samych efektów po takiej samej ilości spotkań, co oznacza, że potrzebują dłuższej terapii.
Jakie są cele terapii małżeńskiej?
Podczas terapii małżeńskiej bardzo istotną rolę odgrywa ustalenie konkretnych celów, do których mamy dążyć. Kwestia ta jest poruszana na pierwszych spotkaniach ze specjalistą. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim ze względu na to, że każdy z nas może mieć różne cele lub postrzegać je inaczej. Przykładem może być to, że dla jednej strony ważne będzie osiągnięcie dobrej jakości komunikacji w małżeństwie, a dla drugiej strony istotniejsze okazuje się odbudowanie zaufania.
Cele terapeutyczne powinny być dokładnie omówione i doprecyzowane. W rzeczywistości oznacza to, aby mówić jak najdokładniej i unikać ogólnych sformułowań. Na co dzień często poruszamy się zwrotami, które mogą zawierać rozmaite informacje, np. chcemy wyrażać uczucia lub czuć się dla kogoś ważni. Na terapii dla par ważne jest to, aby dokładnie określić, co przez to rozumiemy. Tylko w ten sposób osiągniemy sukces.
Jakie są główne zadania psychoterapeuty?
Udając się na terapię do specjalisty, nierzadko oczekujemy, że stanie on po naszej stronie, czyli zrozumie, że dzieje nam się krzywda i wina spadnie na drugą stronę. Jednak musimy zdać sobie sprawę z tego, że psychoterapeuta to osoba, której zadaniem nie jest ocenianie lub stawanie po jeden ze stron. Głównym zadaniem terapeuty jest pomoc w zrozumieniu procesów, jakie zachodzą w małżeństwie. W tym celu przedstawia nam mechanizmy, które sprawiły, że znajdujemy się w takiej, a nie innej sytuacji. Poza tym terapeuta stara się przekazać zasady otwartej i zrozumiałem komunikacji, który stanowi podstawę do budowania szczerej i bliskiej relacji między partnerami.