Na czym polega recykling elektroniki?

Z upływem lat przybywa nam ilość przedmiotów, które gromadzimy w swoich domach. Jak pokazują statystyki, bardzo wielu Polaków zapełnia nimi nie tylko domowe szafy i szafeczki, ale także piwnice, strychy, a nawet garaże. Zbieramy wszystko – od mebli, które prawdopodobnie nigdy do niczego nam się nie przydadzą, ale szkoda nam je wyrzucić, po zepsutą, czy przestarzałą elektronikę. Elektroniki nie możemy ot tak po prostu wyrzucić do śmietnika, a w każdym razie nie powinniśmy tak robić. Recykling w rozumieniu ogólnym ma na celu ograniczenie ilości odpadów, które składujemy. Wszystko, co tylko nadaje się do przerobienia i wtórne wykorzystanie powinniśmy wykorzystać. Elektrośmieci mogą stanowić zagrożenie dla naszego środowiska, a nawet zdrowia. Jak właściwie wygląda recykling elektroniki?
Co robimy z elektrośmieciami?
Schemat jest zwykle bardzo podobny: kupiliśmy przedmiot, który w danej chwili wydawał nam się niezbędny, jednak po pewnym czasie przestajemy tego gadżetu używać lub psuje się i nie warto inwestować w jego naprawdę. Większość z nas nie wyrzuca od razu zepsutego telefonu, czy tabletu – ląduje on gdzieś na dnie szafy, czy w piwnicy. Gromadzimy wszystko: od przepalonych świetlówek, czy pustych tonerów do drukarki, aż po duże sprzęty RTV i AGD. Dopiero kiedy przychodzi moment, że postanawiamy zrobić wokół siebie porządki, decydujemy się tych przedmiotów pozbyć. Możemy zawieźć je do punktu odbioru odpadów elektronicznych albo poprosić o odbiór za drobną opłatą – mówi nam przedstawiciel firmy Agro Recykling z Warszawy.
Istota recyklingu elektroniki
Do recyklingu odpadów elektronicznych jest stosowana obróbka mechaniczna i separacja fizyczna, a więc metody bardzo proste, które w żaden sposób nie wpływają na środowiska. Urządzenie jest demontowane, a następnie dzielone na grupy: metale, elementy elektroniczne, szkło, tworzywa sztuczne, papier, drewno i odpady o niebezpiecznym charakterze. Elementy, które zawierają metale, są poddawane rozdrobnieniu, a następnie dalszej obróbce fizycznej. Niektóre odpady są również poddawane separacji magnetycznej, elektrostatycznej i prądowo-wirowej. Dzięki nim możemy otrzymać żelazo oraz frakcję niemetaliczną i nieżelazną. Metaliczne, nieżelazne odpady, poddawane są kolejnym obróbkom – otrzymujemy miedź, srebro, glin, a nawet złoto. Otrzymujemy więc surowce, które mogą być z powodzeniem wykorzystane do produkcji nowych rzeczy. Ciekawostka? - Możemy wykorzystać nawet tworzywa sztuczne. Ze zmielonego tworzywa sztucznego produkuje się np. kołpaki samochodowe. Recykling sprzętu elektronicznego jest niezwykle ważny, ponieważ z roku na rok elektrośmieci produkujemy coraz więcej. Jeszcze dwadzieścia lat temu nasze dzieciaki bawiły się drewnianymi klockami, a dziś już kilkulatki spędzają czas na podwórku ze smartfonem w ręku. Studenci taszczyli ze sobą pliki notatek i książki, a dziś trudno wyobrazić sobie studenta, który nie ma laptopa. Powieści czytamy na tabletach albo specjalnych czytnikach do e-booków, a naszych ścian w sypialniach nie zdobią piękne obrazy, tylko płaskie telewizory. Mamy też coraz więcej sprzętów, które podłączamy do prądu, w naszych kuchniach i łazienkach. Blendery, miksery, elektryczne maszynki do golenia i depilatory – to wszystko z czasem się psuje. Jeśli chcemy dbać o naszą planetę, bądźmy konsekwentny. Skoro do osobnych pojemników wyrzucamy plastikowe, czy szklane butelki, zatroszczmy się także o to, gdzie wyląduje nasz zużyty sprzęt elektroniczny.