Na czym polega transport ładunków ponadnormatywnych?
Transport ponadnormatywny to usługa przewozu ciężkiego, która oferowana jest w Polsce tylko przez najlepsze firmy, często o profilu przewoźników intermodalnych. To oni obsługują firmy budowlane, przemysłowe i przedsiębiorstwa energetyczne, realizując niestandardowe zlecenia. Przykładem jest np. przewiezienie prefabrykowanego domu energooszczędnego na niskopodwoziowej naczepie. Jak realizowane są takie przewozy?
Zezwolenie na transport
Transport ponadgabarytowy wymaga uzyskania zezwolenia od organów administracyjnych terenów, przez które przewóz ma się odbyć. Nie jest to zatem łatwe zadanie, ponieważ wielokrotnie o zgody należy wystąpić do wielu zarządców dróg oraz urzędów miejskich. Decyzje wydają one na podstawie przygotowanej dokumentacji – swoistego projektu transportowego, w którym należy określić zastosowane środki bezpieczeństwa czy też dokładną trasę przejazdu.
Kiedy takie zezwolenie jest ważna na terenie Polski oraz całej Europy? Przede wszystkim dotyczy to przewozu:
- konstrukcji stalowych do budowy hal prefabrykowanych,
- zbiorników i silosów,
- prefabrykowanych domów oraz domków letniskowych,
- ponadgabarytowych wyrobów drewnianych,
- elektrowni wiatrowych,
- rurociągów,
- instalacji przemysłowych i militarnych,
- maszyn rolniczych i budowlanych,
- przęseł, mostów oraz suwnic,
- pojazdów szynowych,
- dużych elementów budynków.
Pilotowanie przewozu
Przewóz ponadgabarytowy nie może odbywać się bez wyspecjalizowanych i doświadczonych pilotów, a także logistyków. To oni planują trasy przejazdu, opracowując strategie transportu i minimalizując ryzyka. Piloci mają przy tym obowiązek zabezpieczania dróg podczas przejazdu z ładunkiem o sporych gabarytach. Pomagają oni w wyznaczeniu manewrów pojazdów, a także w organizacji ruchu na trasie. Ostrzegają oni innych kierowców lub nawet wyłączają dany odcinek drogi z ruchu. Oczywiście pilotaż musi odbywać się w porozumieniu z zarządcami dróg. Często bowiem wymaga się tymczasowej modernizacji infrastruktury drogowej tak, by dany ładunek bezpiecznie pokonał most, wiadukt, ostry zakręt na drodze czy wzniesienie.
Komu zatem zlecane jest organizowanie transportu specjalnego wraz z pilotowaniem i ważną odprawą celną? Zajmują się tym takie spółki jak ZTE Katowice (ZTE.pl), obsługujące klientów na terenie całej UE, a także na Bałkanach, w Turcji i Ukrainie. Współprace należy przy tym podejmować z tymi przewoźnikami, którzy dysponują nowoczesnymi taborami – tym wyróżnia się właśnie zespół ZTE z Siemianowic Śląskich.
Odprawa celna ładunków
Transport ponadgabarytowy często jest realizowany w ramach przewozów międzynarodowych lub też intermodalnych, czyli tych łączących różne drogi transportowe (drogi, kolej, statki, samoloty). Aby móc zatem przeprowadzać go na terenie dwóch lub większej liczby państw ważne są wcześniej przygotowane odprawy celne. Formalności, które należy wypełnić jest wiele od wniesienia odpowiednich opłat, po uzyskanie zezwoleń i wypełnianie raportów INTRASTAT. Firmy zajmujące się transportowaniem ładunków ponadgabarytowych zawsze współpracują zatem z urzędami i agencjami celnymi w całej Unii Europejskiej. Ich obowiązkiem jest również zagwarantowanie ładunkowi kompleksowego ubezpieczenia OC.