Artykuł sponsorowany

Najczęstsze problemy z zamrażarkami i sposoby naprawy

Najczęstsze problemy z zamrażarkami i sposoby naprawy

Niezależnie od tego czy posiadasz  lodówkę z wbudowaną zamrażarką, czy samodzielną jednostkę, w pewnym momencie okres jej użyteczności dobiegnie końca. Uszkodzona zamrażarka może powodować poważne problemy w kuchni, ograniczając dystrybucję lodu oraz możliwości przechowywania żywności. Sprawdźmy, jakie są najczęstsze powody awarii zamrażarek oraz jak sobie z nimi radzić.

Zamrażarka nie działa

Przed zbadaniem wybranych elementów zamrażarki należy upewnić się, czy urządzenie zostało odłączone od gniazdka elektrycznego. Warto sprawdzić także, czy problem nie leży po stronie instalacji elektrycznej i czy gniazdko nadal dostarcza prąd. Jeśli występuje problem z samym gniazdkiem, wystarczy skontaktować się z elektrykiem w celu naprawy.

Jeżeli gniazdko działa, ale zamrażarka nie, prawdopodobnie występuje problem z co najmniej jednym z jej elementów wewnętrznych. Najczęstszymi przyczynami całkowitego unieruchomienia sprzętu są problemy z elektroniczną płytą sterującą zamrażarki, termostatem sterującym zimnem, zegarem odszraniania lub kompresorem. Ogromna liczba potencjalnych przyczyn awarii zamrażarki sprawia, że ​​najlepiej oddać urządzenie do profesjonalnego serwisu naprawy AGD, takiego jak serwis Michała Woźniaka.

Szron w zamrażarce

Oszronienie zamrażarki jest wynikiem gromadzenia się ciepłego, wilgotnego powietrza, które zostaje uwięzione w urządzeniu podczas otwierania i zamykania drzwi. Szron w zamrażarce to normalne zjawisko, ale jeżeli jego ilość jest zbyt duża, może ostatecznie spowodować uszkodzenie urządzenia.

Nadmierne zbieranie szronu w zamrażarce jest często skutkiem uszkodzenia drzwi lub uszczelki pokrywy zamrażarki, co powoduje wpuszczanie ciepłego powietrze, gdy zamrażarka jest zamknięta. Jeśli zauważysz uszkodzenie jednej z tych części, najlepiej od razu zlecić wymianę, aby uniknąć poważnych problemów w przyszłości.

Uwaga! Szron w zamrażarce może pojawiać się wskutek uszkodzenia czujnika odszraniania zamrażarki, elementu grzejnego lub timera odszraniania.

Tafla lodu na spodzie zamrażarki

Tafla lodu na dnie zamrażarki jest zwykle wynikiem zatkania rurki spustowej rozmrażania. Wiele nowoczesnych zamrażarek pionowych wyposażonych jest w funkcję automatycznego rozmrażania, wykorzystującą rurkę spustową odszraniania, która przenosi wodę gromadzącą się na tacy ociekowej parownika do tacy ociekowej w pobliżu sprężarki, gdzie woda ostatecznie odparowuje. Jeśli rura spustowa jest zatkana, woda zbierze się na dnie urządzenia i zamarznie.

Aby rozwiązać ten problem, możesz delikatnie wlać gorącą wodę do rury odszraniania. Powinno to oczyścić rurkę, umożliwiając prawidłowy przepływ wody.

Zamrażarka jest zbyt głośna

Nadmierny hałas wydawany przez zamrażarkę jest często wynikiem nadmiernego osadzania szronu na parowniku. Szron może zakłócać działanie obracającego się wentylatora zamrażarki, powodując głośne dźwięki podczas pracy. Szron może gromadzić się na parowniku lub wokół niego, a przyczyny tego zjawiska mogą dotyczyć wielu komponentów, dlatego najlepiej zrezygnować z samodzielnych prób naprawy i oddać zamrażarkę do serwisu.

Opracowanie:
Warszawa, Goździków 29/31
tel. 602 472 124
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz