Artykuł sponsorowany

Najpopularniejsze rodzaje grzałek przemysłowych – czym się różnią?

Najpopularniejsze rodzaje grzałek przemysłowych – czym się różnią?

Grzałki oraz inne urządzenia grzejne to elementy niezbędne do wielu procesów technologicznych w przemyśle. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest używanie wysokich temperatur, bez których wiele procesów nie mogłoby zachodzić. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów grzałek do celów przemysłowych – zapoznaj się z nimi i sprawdź, jaki typ grzałki będzie odpowiedni dla Ciebie.

Jak działa grzałka przemysłowa?

Grzałka to najważniejszy element każdego urządzenia grzewczego oraz wielu innych urządzeń technicznych. Zadaniem grzałek przemysłowych jest podgrzewanie gazów, cieczy lub ciał stałych – na przykład materiałów sypkich do pożądanej temperatury. Istnieje wiele rodzajów grzałek przemysłowych, różniących się od siebie nie tylko budową i materiałami, z jakich zostały wykonane, ale również zakresem temperatur, a co za tym idzie zastosowaniem.

Grzałki rurkowe z drutu oporowego

Grzałki elektryczne rurkowe zbudowane są z drutu oporowego. Funkcję izolatora w takim urządzeniu pełni tlenek magnezu (MgO), natomiast zabezpieczeniem przed wysoką temperaturą, utlenianiem i działaniem czynników mechanicznych jest w tego rodzaju grzałce specjalna kwasoodporna powłoka zewnętrzna. Zazwyczaj grzałki rurkowe wykonywane są ze stali węglowej, mosiądzu lub miedzi. Mogą osiągać temperatury blisko 1000ºC – w zależności od ich średnicy, długości i mocy.

Mogą być stosowane do ogrzewania  powietrza, wody lub np. metalowych elementów maszyn. Napięcie zasilania w tego rodzaju grzałce wynosi od 12 do 400 V.

Grzałki opaskowe i płaskie

Grzałki opaskowe oraz płaskie występują w dwóch popularnych typach – z izolacją  mikanitową oraz ceramiczną. Są to urządzenia wykonane z taśm lub drutów oporowych w osłonie mikanitowej, wykonanej z naturalnej lub syntetycznej miki, lub na kształtkach z ceramiki steatytowej. Zewnętrzna obudowa grzałek opaskowych, jak i płaskich wykonana jest z materiału żaroodpornego - stali nierdzewnej lub mosiądzu. W zależności od zastosowanego do produkcji materiału grzałki opaskowe i płaskie mogą osiągać inne temperatury - grzałki mikanitowe do 450ºC, natomiast ceramiczne do 700ºC.

Grzałki patronowe

Grzałki patronowe posiadają specjalną konstrukcję, która umożliwia emisję dużej ilości ciepła (nawet 870 stopni Celsjusza na płaszczu grzałki) z niewielkiej przestrzeni, z tego względu urządzenia te dobrze sprawdzą się np. w formach metalowych, stemplach do wytłaczania i pieczętowania oraz maszynach zgrzewających. Grzałki tego typu mogą mieć również  wbudowaną na stałe termoparę – to właśnie dzięki temu znajdują szerokie zastosowanie w konstrukcjach, w których z powodu ograniczonego miejsca niemożliwe jest zastosowanie niezależnego elementu pomiaru temperatury.

Zbudowane są z elementu grzejnego – drutu oporowego wykonanego ze stopu niklowo-chromowego, umieszczonego w rurze osłonowej z ceramiki lub tlenku magnezu. Zewnętrzna powłoka grzałek patronowych zrobiona jest ze stali żaroodpornej lub mosiądzu.

Grzałki ceramiczne

Grzałki zbudowane z kształtek ceramicznych pełniących funkcję konstrukcji nośnej dla spiral grzejnych z materiałów oporowych. Grzałki ceramiczne wykorzystuje się obecnie w wielu dziedzinach przemysłu, na przykład w:

  • galwanizacji,
  • malarniach proszkowych,
  • myjniach ultradźwiękowych oraz myjniach przemysłowych,
  • piekarnictwie oraz cukiernictwie,
  • pracach magazynowych – np. w pakowarkach,
  • budownictwie.

Te uniwersalne grzałki znajdziesz na przykład w ofercie firmy Yando s.c. - producenta grzałek, elektrycznych urządzeń grzejnych, a także komponentów i podzespołów stosowanych przy ich produkcji i naprawie. Na rynku dostępne są grzałki ceramiczne płaskie, a także wkładkowe, zwane także cylindrycznymi.

Często właściciele firm oraz producenci zajmujący się różnymi dziedzinami przemysłu szukają także nowych, dostosowanych do ich potrzeb rozwiązań. Warto wtedy skorzystać z pomocy producentów urządzeń elektrycznego grzejnictwa, oferujących także niestandardowe grzałki na specjalne zamówienie klienta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz