Artykuł sponsorowany

Naprawa i serwis urządzeń dźwigowych podstawą bezpiecznej eksploatacji

Naprawa i serwis urządzeń dźwigowych podstawą bezpiecznej eksploatacji

Urządzenia dźwigowe to nie tylko ogromne konstrukcje, które widujemy na budowach. Różnego rodzaju dźwigi, żurawie lub suwnice znajdują zastosowanie także w transporcie, leśnictwie, produkcji i w wielu innych dziedzinach gospodarki. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedniej dbałości o ich stan techniczny może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób pracujących w ich pobliżu.

Konserwacja i naprawa z uprawnieniami

Zarówno dźwigi, podnośniki, suwnice, jak i żurawie zaliczamy do urządzeń transportu bliskiego, czyli maszyn i pojazdów, które służą przenoszeniu, przesuwaniu, podnoszeniu ciężkich ładunków na niewielkie odległości. Może to dotyczyć placu budowy czy wnętrza hali produkcyjnej lub magazynu. Współczesne urządzenia tego typu to maszyny  zaawansowane technologicznie, a ich działanie opiera się na złożonych mechanizmach oraz skomplikowanych systemach sterowania. Aby jednak prawidłowo spełniały one swoje funkcje, niezbędny jest regularny serwis i konserwacja urządzeń dźwigowych w firmach z doświadczeniem, wiedzą i niezbędnymi certyfikatami świadczącymi o wysokim poziomie umiejętności jak Szokalski Henryk. Naprawa dźwigów z Łodzi. Najmniejszy defekt dźwigu może być przyczyną tragicznego w skutkach wypadku, dlatego też wszelkie kwestie związane z ich eksploatacją oraz konserwacją są regulowane odpowiednimi aktami prawnymi. Zaliczają się do nich:

  • Ustawa o Dozorze Technicznym z dnia 20.12.2000 roku określająca zasady, zakres i formy dozoru technicznego.
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29.10.2003 roku w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji transportu bliskiego.
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 roku w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych.

Instytucją wydającą stosowne uprawnienia umożliwiające wykonywanie napraw podnośników i wszelkiego rodzaju prac związanych z urządzeniami dźwigowymi jest Urząd Dozoru Technicznego. Zanim jednak firma otrzyma stosowne certyfikaty powinna dysponować odpowiednimi technologiami i urządzeniami naprawczymi, a także zatrudniać pracowników o odpowiednich kwalifikacjach potwierdzonych pomyślnym zdaniem egzaminu, którego warunki określa rozporządzenie Ministra Gospodarki z 18.07.2001 roku.

Naprawa w rękach fachowców

Planując zlecenie naprawy lub prac serwisowych dźwigu, żurawia lub innego urządzenia tego typu nie warto szukać domorosłych pseudofachowców bez odpowiednich uprawnień. Należy pamiętać, że konserwację maszyn dźwigowych można wykonywać właściwie tylko wówczas, gdy ma się odpowiednie uprawnienia. Firma Szokalski Henryk. Naprawa dźwigów z Łodzi działa od lat 60. XX w. i zajmuje się hydrauliką siłową oraz sprzedażą części zamiennych, a przede wszystkim konserwacją, naprawą i serwisem dźwigów, żurawi, podnośników, suwnic i wózków widłowych. Jest to firma rodzinna posiadająca wszelkie uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego dla urządzeń transportu bliskiego. Szokalski Henryk to kompleksowa obsługa, nowoczesne maszyny specjalistyczne oraz gwarancja konkurencyjnych cen.

Regularnie przeprowadzane naprawy oraz prace konserwacyjne i serwisowe to nie tylko wymóg prawny, to także gwarancja bezpiecznej i bezproblemowej pracy tego typu urządzeń oraz ich dłuższa żywotność pozwalająca na uniknięcie kosztów, które moglibyśmy ponieść w przypadku potrzeby zakupu nowej maszyny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz