Naprawa szyb okiennych

Szyby okienne mogą być narażone na różne uszkodzenia - pojawiać się mogą na nich pęknięcia, odpryski czy rysy, które są zazwyczaj efektem niewłaściwej pielęgnacji (na przykład mycie szyb przy pomocy metalowej myjki) lub różnych uszkodzeń mechanicznych. Wymiana uszkodzonej szyby okiennej nie jest tania, wiąże się do tego z wieloma problemami. Na szczęście sporą część problemów można naprawić.
Naprawa szyb okiennych - kiedy można naprawić szybę?
Uszkodzenia szyb są problemem, który może mieć różnorodną genezę. Bardzo często pojawiają się one pod koniec budowy, kiedy przeprowadzane są ostatnie prace wykończeniowe, takie jak chociażby maszynowe nakładanie tynku w okolicach okien. Mogą jednak pojawić się także po latach w wyniku różnych uszkodzeń mechanicznych. Jak mówi nam ekspert z firmy ClearView, niewielkie opryski oraz zarysowania mogą zostać w prosty sposób naprawione.
Dlaczego warto zdecydować się na naprawę szyb okiennych? Przede wszystkim jest to zabieg, który może być przeprowadzony na miejscu. Nie trzeba wyciągać szyby z ramy, co znacznie skraca czas całej usługi. Wyciągnięcie szyby z ramy jest konieczne tylko wtedy, kiedy zarysowania lub uszkodzenia widoczne są blisko brzegu ramy. W takiej sytuacji jednak naprawa nadal wykonywana jest na miejscu. Naprawa szyby budowlanej jest o wiele tańsza, niż zakup nowej szyby, szczególnie kiedy mowa o nietypowych wymiarach na zamówienie czy dużych szybach, na przykład od drzwi tarasowych.
Naprawa odprysków czy polerowanie szyb powinno być przeprowadzane przez doświadczoną osobę, która stosuje do tego odpowiedni sprzęt. Nieprawidłowa naprawa może powodować jeszcze większe uszkodzenie szyby. Zlecenie tego profesjonalistom to gwarancja skutecznej naprawy i braku uszkodzenia.
Jak wykonywana jest naprawa?
Sposób przeprowadzenia naprawy szyby budowlanej zależny jest od tego, z jakim uszkodzeniem mamy do czynienia. Pierwszym krokiem jest zawsze dokładne wyczyszczenie szyby i dopasowanie technologii naprawy do zastanych uszkodzeń.
W przypadku nieznacznych rys wykonywane jest polerowanie szyby, używa się do tego specjalnych polerek i pasty. Podczas polerowania szyby należy zadbać o to, aby proces przeprowadzany był równomiernie, a szyba nie nagrzała się, bo może dojść do pęknięcia.
W przypadku odprysków o małej głębokości przeprowadza się szlifowanie, a następnie polerowanie. W sytuacji, kiedy uszkodzenie jest głębsze, konieczne jest dodatkowe zastosowanie specjalnych polimerów, którymi uzupełnia się ubytek.
Jak widać, usunięcie uszkodzeń z szyb jest możliwe. Zlecając je firmie specjalizującej się w naprawie szyb możesz mieć pewność, że naprawa zostanie przeprowadzona prawidłowo.