Artykuł sponsorowany

Nietypowy miejsce, czyli zimowy ogród w domu

Nietypowy miejsce, czyli zimowy ogród w domu

Wiosna i lato ze względu na temperatury zachęcają do spędzania czasu na dworze czy w ogrodzie. Wszechobecna zieleń, mnóstwo kwiatów i krzewów dookoła sprawia, że mamy lepsze samopoczucie i jesteśmy bardziej uśmiechnięci. Co zrobić, gdy przychodzi zima? Jest na to sposób. Ogród zimowy to miejsce, które w chłodne i mroźne dni da namiastkę naturalnego ogrodu i pozwoli cieszyć się roślinami jak wiosną.

Od pomysłu do realizacji

Ogród zimowy pełnić ma funkcję powiększenia powierzchni użytkowej domu. To przeszklony obszar, który zazwyczaj wykorzystywany jest jako część salonu, jadalnia lub biuro. Nie da się ukryć, że ogród zimowy robi ogromne wrażenie i stanowi niezwykle oryginalny element każdego domu, biorąc pod uwagę walory architektoniczne i ekonomiczne. Istotną kwestią jest wybór miejsca, w którym ma stanąć. Eksperci z firmy Pawłowski Okna pomogą dobrać lokalizację, zgodnie z przeznaczeniem ogrodu zimowego. Trzeba wziąć pod uwagę strony świata:

  • Strona południowa – najbardziej nasłoneczniona także zimą, konieczność montażu paneli przeciwsłonecznych
  • Strona północna – najmniejszy poziom nasłonecznienia, znacznie niższa temperatura
  • Strona zachodnia – duże nasłonecznienie, konieczność montażu systemu wentylacji
  • Strona wschodnia – optymalne miejsce na jadalnię, promieniowanie mniejsze w godzinach popołudniowych.

Oranżerie najczęściej tworzone są w kształcie prostokąta, wieloboku foremnego lub półkoliste. Należy zdecydować też czy to pomieszczenie ma być ogrzewane czy nie.

Konstrukcja

Budowa ogrodu zimowego musi spełniać wszystkie wymogi, tak jak w przypadku domu czy innego elementu zabudowy. Konstrukcja musi być solidna, stabilna i odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego do jej produkcji używa się drewna, zapewniającego termoregulację, ale wymagającego konserwacji, lub aluminium, które tego nie wymaga, a dodatkowo wpisuje się w nowoczesny, industrialny design. Ponadczasowe drewno daje poczucie naturalności i ciepłego klimatu. Dach najczęściej wykonany jest w oparciu o zespolone szkło, czyli szybę hartowaną i klejoną. Jego kąt nachylenia wynosi około 20-30 stopni, dając odpowiedni spad. W przypadku pokrycia dachu śniegiem mamy wówczas pewność, że nie zarwie się pod jego ciężarem. Przeszklenie to główny element ogrodu zimowego. Dobór szyb zapewni odpowiednie przenikanie promieni słonecznych i temperaturę wewnątrz. Najlepiej sprawdzi się tutaj szkoło mineralne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a dla zwiększenia bezpieczeństwa stosuje się szkło antywłamaniowe. Konieczny jest także montaż wentylacji oraz rolet w przypadku zbyt wysokiego poziomu nasłonecznienia. Te wszystkie etapy budowy ogrodu zimowego profesjonalnie wykona firma Pawłowski Okna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz