Obróbka elementów metalowych – metody i rodzaje

Obróbka maszynowa polega na zmianie wymiarów zewnętrznych elementu poprzez oddzielenie jego fragmentów, bądź wywieranie nacisku mechanicznego. Jest często wykonywana w połączeniu z obróbką termiczną, bądź chemiczną. Istnieje kilka rodzajów obróbki elementów metalowych, które omówimy w poniższym artykule. Zapraszamy do przeczytania.
Cięcie, gięcie i obróbka skrawaniem
Najczęściej stosowaną metodą obróbki jest cięcie. Jest to proces obróbki plastycznej, polegający na rozdzieleniu materiału. Polega na wytworzeniu stanu naprężenia w pożądanym miejscu, co skutkuje pęknięciem obrabianego przedmiotu. Wyróżniamy różne rodzaje cięcia. Gięcie z kolei to taki rodzaj obróbki, który polega na trwałej zmianie krzywizn obrabianego przedmiotu. Najczęściej gnie się elementy metalowe. Gięcie może być wykonywane na prasach, na prasach krawędziowych, na walcach, lub na wzornikach. Rodzaj obróbki ubytkowej, polegający na ścinaniu małych części materiału zwanych wiórami określamy mianem obróbki skrawaniem. Wyróżniamy następujące rodzaje obróbki skrawaniem:
- Toczenie – wykonuje się zwykle na bryłach obrotowych, i stosuje do obrabiania zarówno powierzchni zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Toczenie wykonuje się na tokarkach.
- Frezowanie – to taki rodzaj obróbki, gdzie ruch obrotowy wykonuje narzędzie, a równocześnie ruch posuwowy wykonywane może być także przez narzędzie, albo przez obrabiany przedmiot. Frezowanie wykonuje się na urządzeniu zwanym frezarką, Jest to najłatwiej dostępna metoda obróbki, która pozwala na wykonanie niemal każdego kształtu docelowego przedmiotu.
- Szlifowanie – to obróbka wykończeniowa powierzchni, przy wykorzystaniu narzędzi ściernych. Metoda ta pozwala na usunięcie cienkiej powierzchniowej warstwy materiału, dlatego dzięki niej uzyskuje się duże dokładności wymiarowe.
- Wiercenie – polegające na przewiercaniu, pogłębianiu lub rozwiercaniu to sposoby na kształtowanie otworów. Wykonuje się je za pomocą wiertarki.