Odczyty cyfrowe jako ułatwienie w obsłudze tokarek i frezarek

Wykorzystywane w wielu obszarach nowoczesne maszyny do obróbki metalu znacząco ułatwiają wykonywanie codziennych prac związanych między innymi z produkcją. Przeważnie podstawowe wyposażenie tych maszyn można rozbudować o narzędzia, które uczynią je bardziej wydajnymi. Rozwiązaniem wydatnie ułatwiającym pracę i zwiększającym precyzję obróbki na tokarkach lub frezarkach są odczyty cyfrowe. Sprawdź, na czym dokładnie polega ich działanie i jak dużym mogą być usprawnieniem.
Tokarka i frezarka — do czego wykorzystuje się ten sprzęt?
Tokarki umożliwiają obróbkę detali na dwa sposoby poprzez:
- toczenie – związane z obróbką zewnętrzną,
- wytaczanie – polegające na obróbce wewnętrznej.
Urządzenie działa w związku z ruchem obrotowym lub prostoliniowym – w zależności od materiału, jaki poddawany jest obróbce oraz efektu, jaki należy uzyskać. Dodatkowo, w zależności od rodzaju obrabianego surowca i koniecznej do zastosowania techniki można wyróżnić kilka rodzajów tokarek.
– Tokarki wykorzystywane są do obróbki oraz wykańczana materiałów o bardzo skomplikowanych kształtach. Nie są to jednak standardowe urządzenia. W tym przypadku często sprawdza się tokarka rewolwerowa, która umożliwia również bardzo szybką oraz wydajną pracę. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak każdy inny sprzęt z tej kategorii także ona wymaga właściwych uprawnień do obsługi
– wyjaśnia specjalista z Bulmach Sp. z o.o..
Frezarki doskonale sprawdzają się w skrawaniu powierzchni płaskich, jak i rowkowych. Frezarki, jak opisane powyżej tokarki, można podzielić na konwencjonalne, czyli sterowane ręcznie oraz CNC, czyli sterowane numerycznie. Frezarki wyposażone w sterownik (np. marki FANUC, SIEMENS lub HEIDENHAIN) pracują w oparciu o uprzednio napisany przez specjalistę program, który optymalizuje czas wykonywanych zadań i zapewnia wysoką precyzję oraz powtarzalność.
Jak działają odczyty cyfrowe we frezarkach i tokarkach?
Elementem dodatkowym, który w znacznym stopniu ułatwia pracę na tokarkach i frezarkach, jest odczyt cyfrowy. Pozwala kontrolować przesuwy z dokładnością do 0,001 milimetra – tak głowicy lub imaka narzędziowego, jak również obrabianego materiału. Odczyt cyfrowy działa we współpracy z liniałami pomiarowymi:
- optycznymi,
- magnetycznymi.
Za pośrednictwem swojego interfejsu odczyt cyfrowy informuje operatora maszyny o aktualnym położeniu narzędzia względem ustalonego punktu odniesienia. Odczyty cyfrowe gromadzą we wbudowanej pamięci szereg danych, które następnie mogą zostać wykorzystane do wykonywania do korekcji ustawień. Przydatną funkcją instrumentu jest również zerowanie dla każdej z osi.
Odczyt cyfrowy jako dodatkowe wyposażenie do frezarek i tokarek pracuje w jednym z dwóch trybów – absolutnym oraz przyrostowym, czyli ABS oraz INC. Tryb ABS umożliwia operatorowi wybranie punktu zerowego, w którym będzie rozpoczęta praca. Tryb INC umożliwia natomiast działanie w oparciu o alternatywne współrzędne, bez zmian w ustalonym wcześniej punkcie zerowym.