Osuszanie dachów płaskich – na czym polega i jakie daje rezultaty?

Każdy dach płaski jest wyposażony w system odprowadzający wodę oraz ma jedną lub kilka warstw izolacyjnych, które chronią przed wilgocią, wiatrem, przegrzaniem lub nadmiernym wychłodzeniem budynku. Bywa jednak tak, że w wyniku różnych wad konstrukcyjnych, zużycia lub przyczyn naturalnych, jak wichury, konstrukcja ulega zawilgoceniu. W takich sytuacjach musisz działać szybko, by nie dopuścić do zalania. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega osuszanie płaskiego dachu i jakie rezultaty daje ten zabieg.
W przeciwieństwie do dachów skośnych, dachy płaskie są zwykle bardziej narażone na uszkodzenia. Zimą zalega na nich śnieg, zaś latem osłabia je intensywne światło słoneczne, wysoka temperatura i promienie UV, wskutek czego folie izolacyjne zaczynają się kurczyć lub pękać, a wełna lub styropian nabierają wilgoci, obciążając konstrukcję i ulegając niszczycielskim grzybom oraz pleśni. Interwencja zewnętrznej firmy będzie niezbędna, jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek niepokojące zmiany, w tym podwyższoną wilgotność względną powietrza powyżej 65%.
Osuszanie zamiast rozbiórki
Rozbiórka dachu jest zwykle ostatecznością oraz wiąże się z olbrzymimi wydatkami, dlatego zamiast podejmować radykalne decyzje i płacić za nowy dach, zwróć się do specjalistów z Grupy Pro – Dry, którzy precyzyjnie zidentyfikują problem, a następnie stworzą mapę zawilgocenia, dobierając stosowne metody i narzędzia w celu osuszenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych oraz izolacyjnych.
Interwencja fachowców nigdy nie ogranicza się do osuszania materiałów izolacyjnych, ale też przestrzeni pomiędzy nimi, przy użyciu różnych energooszczędnych i cichych urządzeń: pomp, osuszaczy, wentylatorów oraz separatorów. Gdy proces osuszania dachu płaskiego się skończy, zespół dokonuje ponownej analizy wilgotności, by ocenić, czy wszystkie partie dachu zostały dobrze wysuszone.
Innowacyjne technologie osuszania dachów płaskich – rezultaty
Wysuszony dach wraz z termoizolacją musisz jeszcze poddać drobnym naprawom, które jednak będą nieporównywalnie tańsze niż remont generalny. Zapobiegniesz w ten sposób stratom ciepła i dodatkowym wydatkom na ogrzewanie pomieszczeń zimą lub chłodzenie ich latem.
Po zakończonym zabiegu osuszania znacznie zmniejsza się ryzyko powstawania nieestetycznych zacieków lub zalania dolnej kondygnacji Twojego domu. W suchej wełnie, keramzycie lub na styropianie nie będą się też tworzyć skupiska szkodliwych bakterii i grzybów, co korzystnie wpłynie na zdrowie i dobre samopoczucie domowników.