Artykuł sponsorowany

Otoskopia – na czym polega to badanie?

Otoskopia – na czym polega to badanie?

Jeśli z Twoim uchem dzieje się coś niedobrego, czyli pojawił się ból, zaczerwienienie małżowiny usznej, gorączka lub wyciek wydzieliny z ucha, musisz wybrać się do specjalisty. Laryngolog dokładnie obejrzy ucho i zbada kanał słuchowy, wykonując badanie otoskopii. Na czym dokładnie polega i co warto wiedzieć o wziernikowaniu ucha? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Na czym polega otoskopia?

Badanie otoskopowe polega na wziernikowaniu ucha przy pomocy specjalistycznego urządzenia, czyli otoskopu. Jest to przyrząd wyposażony w urządzenie optyczne i źródło światła. Za pomocą specjalnego wziernika, wprowadzanego do ucha, lekarz może obejrzeć przewód słuchowy zewnętrzny, a także ucho środkowe.

Otoskopię wykonuje się przy podejrzeniu choroby ucha zewnętrznego i środkowego. Badanie może wykonać laryngolog w specjalistycznej poradni – przykładowo w Żywcu diagnostykę przeprowadza Gabinet lekarski Janusz Wyrwalski – ale też lekarz w poradni podstawowej opieki zdrowotnej, który później może skierować pacjenta do specjalisty.

Jak wygląda badanie otoskopowe?

Otoskopia nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Pacjent musi zgłosić się jedynie do lekarza, który przeprowadzi badanie. Lekarz będzie prosił pacjenta o odwrócenie się do niego jednym i drugim bokiem, aby dokładnie zbadać uszy Badanie otoskopowe trwa dosłownie kilka minut, a wynik otrzymuje się od razu po badaniu. diagnoza postawiona jest po obejrzeniu uszu. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania wziernikowania ucha i można je przeprowadzić bez względu na wiek pacjenta.

Dzięki badaniu otoskopowemu można rozpoznać i zdiagnozować różne choroby, przede wszystkim zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego. Poza tym lekarz może również wykryć zapalenie ucha środkowego, na podstawie wyglądu błony bębenkowej – jest ona wówczas zaczerwieniona, bez refleksu świetlnego. Poza tym, dzięki otoskopii, lekarz może stwierdzić też obecność korków woskowinowych, które mogą pogorszyć słuch, a nawet doprowadzić do przejściowej utraty słuchu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz