Artykuł sponsorowany

Pielęgnacja wiosenna w ogrodzie

Pielęgnacja wiosenna w ogrodzie

Wiosna to najbardziej pracowity czas dla ogrodników. Wraz z odejściem zimy oraz wzrostem temperatur trzeba przygotować ogród do sadzonek i zająć się uprzątnięciem terenu z pozostałości po zimie. Dobra organizacja pracy pozwoli się szybko uporać z tym zadaniem i zadbać o teren, aby był ozdobą przez cały nadchodzący sezon. Jakie prace trzeba wykonać w pierwszej kolejności?

Generalne porządki

Przez okres zimowy ogród uległ zaniedbaniu, dlatego pierwszym krokiem powinno być uporządkowanie terenu. Zgrabienie resztek liści i traw, uprzątnięcie śmieci oraz pozdejmowanie osłonek zimowych z roślin to zadania, których nie da się uniknąć. Warto również zarezerwować czas na odświeżenie mebli ogrodowych, szczególnie jeżeli całą zimę spędziły na dworze. Mycie i impregnacja krzeseł, huśtawki i płotu nie zajmie dużo czasu, a zapewni dłuższą żywotność wyposażeniu ogrodowemu. Posiadacze oczek wodnych muszą również zająć się oczyszczeniem podłoża, aby przygotować je do napełnienia świeżą wodą i posadzenia roślinności wokoło niecki. Jeżeli nie czujemy się na siłach, dobrym pomysłem jest zlecenie prac profesjonalnej firmie takiej jak Zielona Kraina. Centrum Ogrodnicze. Specjaliści nie tylko przygotują ogród, ale także doradzą w wyborze roślin i sposobie ich pielęgnacji.

Wiosenne wycinanie

Kolejnym zadaniem czekającym na ogrodników, jest przygotowanie krzewów i drzew do wzrostu poprzez ich przycinanie. Większe nasłonecznienie i wyższe temperatury ułatwiają regenerację, dlatego tak ważne jest, aby w tym czasie pozbyć się z roślin obumarłych i uszkodzonych elementów. Wycinanie powinno odbywać się w dwóch etapach:

  • Cięcie krzewów – regularne przycinanie pozwala uformować krzewy w ładny kształt i zapobiega nadmiernym rozrośnięciu się. Nie należy przesadzać z wycinką i skupiać się na usunięciu elementów, które są obumarłe i widocznie zainfekowane, co uniemożliwi rozprzestrzenianiu się zmian chorobowych na cały krzew. Przycięte gałązki sprawią również, że pojawi się więcej pędów, dzięki czemu krzew będzie obfitować w większą ilość kwiatów i owoców.
  • Cięcie drzew – należy usunąć wszystkie suche gałęzie, przycinając je powyżej zgrubienia. Miejsce po cięciu można dodatkowo zabezpieczyć maścią ogrodniczą, aby zapobiec infekcjom. Warto pamiętać, aby nie przycinać drzew w okresie lęgowym ptaków, gdy formują one na nich swoje gniazda.

Przygotowanie podłoża

Przed wysiewem należy dokładnie przekopać ziemię i usunąć z podłoża chwasty. Spulchniona i dobrze nawożona ziemia sprawi, że kwiaty będą miały zapewnione odpowiednie warunki wzrostu, a cały ogród zakwitnie kolorową połacią roślin. Wiosna to także czas pielęgnacji trawnika, dlatego warto zadbać o jego odpowiednie nawadnianie oraz wzbogacenie podłoża preparatami do pielęgnacji trawy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz