Artykuł sponsorowany

Pierwsza wizyta u pediatry – jak się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta u pediatry – jak się do niej przygotować?

Czuwanie nad prawidłowym rozwojem dziecka to zadanie, które spoczywa zarówno na barkach rodziców, jak i lekarzy pediatrów. Niezwykle ważne jest to, aby wybrać dobrego specjalistę, który jest cierpliwy oraz pełen sympatii do swoich małych pacjentów. Pierwsza wizyta u lekarza z maluchem to spory stres dla świeżo upieczonych rodziców, więc warto wiedzieć jak się do niej przygotować, o co pytać oraz co ze sobą zabrać do gabinetu pediatry? Podpowiadamy!

Kiedy wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u pediatry?

Gabinet pediatryczny to miejsce, które będzie często odwiedzane przez rodziców i ich pociechy. Pediatrzy zajmują się diagnostyką chorób dziecięcych, a także ich leczeniem oraz wszelką profilaktyką w dziedzinie zdrowia dzieci. Pediatra otacza swą opieką wszystkie dzieci – od wieku niemowlęcego aż do ukończenia 18. roku życia. Zazwyczaj pierwsza wizyta noworodka u pediatry ma miejsce w pierwszych 4 tygodniach po urodzeniu, a maksymalnie do 8 tygodnia maluch powinien otrzymać wszystkie niezbędne szczepienia.

Oczywiście, terminy te obowiązują, jeśli dziecko nie choruje ani nie pojawiają się niepokojące objawy. W innym wypadku konsultacja z pediatrą jest konieczna. Dobrym przykładem pediatry z długim stażem, którego warto odwiedzić jest lek.med. Monika Gruszecka. Mali pacjenci przyjmowani są w prywatnym gabinecie pediatrycznym w Koninie. Na pierwszą wizytę, jak i każdą kolejną, trzeba zabrać książeczkę zdrowia dziecka, w której pediatra zanotuje wszystkie pomiary oraz wyniki badań. Ponadto warto wziąć:

  • kartę szczepień (jeżeli ją posiadamy),
  • wypis ze szpitala,
  • wilgotne chusteczki i pieluszki na zmianę,
  • dodatkowe ubranko na wszelki wypadek,
  • kocyk, aby na nim położyć malucha,
  • coś do picia (woda, mleko),
  • smoczek,
  • pieluszkę tetrową.

Dobrze też zadbać o to, aby do lekarza iść z dzieckiem wypoczętym i najedzonym. Dzięki temu znacznie lepiej zniesie wizytę u lekarza, niż maluch obudzony tuż przed wejściem do gabinetu. Zmęczony lub śpiący mały pacjent może grymasić lub marudzić, co utrudni przebieg badania.

Jak wygląda wizyta noworodka u pediatry?

Pierwsze badanie noworodka przebiega wedle określonego schematu. Bardzo ważne są pomiary – przede wszystkim masy ciała malucha, ale też obwodu główki i klatki piersiowej. Dziecko do badania najlepiej jest rozebrać, tak aby lekarz mógł dokładnie obejrzeć malucha. Pediatra zwróci uwagę na to, jak maluch się układa, jak zgina kończyny, a także sprawdzi odruchy noworodkowe. Oględziny jednak na tym się nie kończą. Badanie pediatryczne to również sprawdzenie skóry niemowlaka, osłuchanie płuc, oględziny oczu oraz kontrola ciemiączka. Pediatra oceni również stan węzłów chłonnych. Wszystkie pomiary zapisywane są w książeczce zdrowia dziecka, dzięki czemu można monitorować rozwój dziecka oraz określić, czy przebiega on prawidłowo.

O co pytać pediatrę? Zrób listę!

Równie istotny co badania noworodka, jest wywiad z rodzicami. Pediatra wypyta o wszystkie ważne kwestie, jak choćby przebieg ciąży i porodu, a także jak wyglądały pierwsze dni połogu. Dla lekarza pediatry jest też bardzo ważne to, jak dziecko jest karmione: piersią, mlekiem modyfikowanym czy sposobem mieszanym. Pomoże to określić, czy dziecko nabiera zdrowej wagi w dobrym tempie. Pierwsza wizyta w gabinecie pediatrycznym to spore przeżycie, dlatego warto sobie zanotować wszystkie pytania, na które nie możemy sami znaleźć odpowiedzi. Dzięki temu wyjdziemy z gabinetu dużo spokojniejsi, gdyż nic nam nie umknie. Często w stresie zapominamy przysłowiowego "języka w buzi" i dopiero w domu przypomina się cała litania spraw do omówienia z lekarzem. Podczas pierwszej, a także każdej kolejnej, wizyty u pediatry lepiej zadać za dużo pytań, niż za mało – to jest nasz czas na rozwianie wszelkich wątpliwości. Nie ma głupich pytań, więc nawet drobnostki lub wstydliwe kwestie możemy rozważyć z pediatrą. Chodzi przecież o zdrowy rozwój dziecka i kompetentną opiekę nad nim!

Opracowanie:
Konin, Wojska Polskiego 33 lok. 65C
tel. 696 434 224
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz