Pisanie bezwzrokowe – jak nauczyć się błyskawicznego pisania na komputerze?

Umiejętność bezwzrokowego pisania jest bardzo pożyteczna w dzisiejszych czasach. Na klawiaturze może pisać każdy, ale nie wszyscy poradzą sobie z pisaniem dużych partii tekstu lub przepisywaniem pisma odręcznego.
Jak szybko pisać na komputerze?
Optymalne korzystanie z klawiatury komputerowej wymaga wprawy i wielomiesięcznej praktyki. Podstawowe zasady maszynopisania głoszą, że podczas pracy dłonie powinny lekko dotykać klawiatury, a wszystkie palce spoczywać na odpowiednich klawiszach. Równie ważne jest przyjęcie odpowiedniej pozycji – przedramiona opuszczone do poziomu blatu, nadgarstki opierające się swobodnie o powierzchnię biurka czy stołu (w przypadku płaskich klawiatur) lub spoczywające po obydwu stronach touchpadu. Efektywne przepisywanie tekstów na komputerze nie wymaga wykonywania ruchów rękami – poruszają się jedynie palce, które automatycznie odnajdują drogę do właściwego klawisza. Bardzo istotnym elementem szybkiego i bezwzrokowego pisania jest racjonalne wydatkowanie energii – klawisze nie mogą zbyt głośno stukać. Palce przekazują dokładnie tyle energii, ile jest potrzebne, aby wcisnąć przycisk.
Przyswojenie zasad bezwzrokowego pisania jest o wiele łatwiejsze, jeżeli nie mieliśmy wcześniej do czynienia z klawiaturą. Osoby, które nawykły do pisania jednym palcem, znacznie trudniej wyzbywają się złych nawyków i uczą prawidłowej obsługi klawiatury.
Ergonomia ponad wszystko – bezwzrokowe pisanie
Dwoma klawiszami startowymi są F oraz J. Klawisz F powinien być obsługiwany palcem wskazującym lewej dłoni, z kolei J – palcem wskazującym prawej dłoni. Pod opuszkami palców wskazujących można wówczas wyczuć specyficzną wypukłą kreskę. Pozostałe palce powinny być umiejscowione na pobocznych klawiszach. W przypadku lewej ręki są to klawisze A, S, D i F (od małego do wskazującego palca), zaś palce prawej dłoni obsługują kolejno klawisze J, K, L (od wskazującego do małego palca). Kciuki powinny spoczywać na Spacji. W początkowym okresie nauki należy wracać do pozycji wyjściowej każdorazowo po wciśnięciu klawisza, później robi się to coraz rzadziej, aż w końcu nie ma potrzeby wracać do pozycji początkowej.
Przyzwyczajenie dłoni do wyszukiwania nierówności J i F pomaga koordynować położenie rąk na klawiaturze (przynajmniej na wstępnym etapie nauki), chociaż nie stanowi to reguły. Praca z klawiaturą wymaga pewnej elastyczności i opracowania własnej techniki – praktyka czyni mistrza, a technika krystalizuje się wraz z upływem czasu.
Czy nauka pisania bezwzrokowego jest trudna?
Nauka pisania bezwzrokowego wymaga czasu, praktyki i cierpliwości. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na przejście tak długiej drogi, zwłaszcza gdy czas nagli i trzeba szybko przepisać dużą partię tekstu. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy firm zajmujących się maszynopisaniem, takich jak Agnieszka Baranowska Maszynopisanie komputerowe. Transkrypcja tekstu może być wykonywana zdalnie lub po przesłaniu materiałów. Usługa maszynopisania pozwala na szybką transkrypcję dużej partii tekstu i udostępnienie jej w dowolnym formacie edycyjnym.